Ceny energií stúpajú, vieme, ako ušetriť

25. 10. 2021

Ceny energií stúpajú, vieme, ako ušetriť

Asi každý postrehol, že si v nasledujúcich mesiacoch pri platbách za energie budeme musieť všetci opäť siahnuť do vrecka citeľne hlbšie. Dodávatelia sa netaja tým, že v prípade elektriny bude nárast ceny v desiatkach percent, v prípade plynu dokonca v stovkách percent. Navýšenie cien pohonných hmôt môžete sledovať už teraz. A aj keď prognózy niektorých odborníkov veštia, že tieto ceny po čase opäť klesnú, bolo by naivné si myslieť, že sa čo i len priblížia svojim pôvodným hodnotám.

Je preto jasné, že všetci budeme musieť prekalkulovať rodinný rozpočet. Za svetlo a teplo si každoročne priplatíme o stovky eur viac. Už teraz je zrejmé, že napríklad množstvo rodín s deťmi, ktorých dom je zaťažený hypotékou, sa môže dostať do existenčných problémov, ale týka sa to vlastne nás všetkých.

Najvyššiu časť rozpočtu spravidla odhryzne vykurovanie. Samozrejme sa zdraženie dotkne najsilnejšie tých, ktorí kúria plynom alebo elektrinou. Paradoxne napriek tomu lesníci ešte na jar nariekali, že kvôli kôrovcom majú taký prebytok dreva, že musia ísť s cenou dole, nakoniec aj cena za kubík palivového dreva raketovo vystrelila nahor. Kde teda ušetriť?

Najefektívnejšie sa dajú peniaze ušetriť práve vykurovaním drevom. Mnohým už to došlo, čo je dobre vidieť na tom, ako prudko vzrástol záujem o štiepané drevo, na ktorého dodávku v niektorých regiónoch môžete teraz čakať aj niekoľko týždňov. Čas aj peniaze však môžete ušetriť, ak si necháte priviezť metrové drevo, ktoré si spracujete sami. Pravda, bude vás to stáť nejakú prácu, ale neštiepané drevo môže byť až o polovicu lacnejšie. Pritom napíliť a naštiepať si drevo svojpomocne nemusí byť tak veľký problém.

Na napílenie metrového dreva je potrebné predovšetkým píla. Môže to byť trebárs reťazová (tzv. motorovka) alebo okružná (tzv. cirkulárka). Oba typy píl majú svoje pre aj proti, záleží len na vašich preferenciách. Reťazová píla je obratná, môžete s ňou píliť prakticky kdekoľvek. Jednoducho a rýchlo naporcujete polená na potrebnú dĺžku, prácu si môžete uľahčiť použitím stojanu, do ktorého drevo uchytíte. Reťazová píla však vyžaduje dôkladnú údržbu a istú zručnosť pri pílení. Oproti tomu moderné kolískové okružné píly sú v podstate jednoúčelové stroje s ktorými je príprava palivového dreva dokonale jednoduchá. Nebezpečný kotúč je dokonale skrytý pod sústavou krytov, aby nemohlo dôjsť k náhodnému poraneniu. K odkrytiu časti kotúča dochádza len vo chvíli, kedy preklopíte poleno v kolíske smerom ku kotúču. Pílenie je preto bezpečnejšie a práca ide rýchlo od ruky. 

Následné naštiepanie dreva môžete robiť klasicky sekerou. Moderné sekery zaznamenali mnohé vylepšenia. Najmä poriská sa dnes vyrábajú z kompozitu, sú preto ľahšie, pevnejšie a lepšie padnú do ruky. Avšak aj tvar sekery je prispôsobený konkrétnym účelom. Napríklad štiepacie sekery sú po stranách rozšírené o kliny, vďaka ktorým oveľa jednoduchšie rozštiepite aj to najtvrdšie poleno.

Práca so sekerou však vyžaduje istú silu a obratnosť. Ak sa na štiepanie sekerou necítite, zaobstarajte si štiepačku dreva. Tá si vďaka výkonnej hydraulike poradí aj s najodolnejšími polenami, stačí len stlačiť páku. Obsluhovať ju je hračka, pri práci sa ani nezapotíte.

Naštiepané drevo je vám samozrejme k ničomu, ak nemáte v čom kúriť. Obstaranie kvalitných kachlí na drevo dnes nie je problém. Samozrejme to môže znamenať nutnosť prevedenia nejakých stavebných úprav, aby bolo možné kachle umiestniť do miestnosti, kde sa s tým skôr nepočítalo. To síce bude znamenať nejakú investíciu, avšak s výhľadom do budúcnosti, kedy sa dá očakávať, že ceny energií ďalej porastú, sa to určite niekoľkonásobne oplatí. Aby však kachle kúrili efektívne, musia mať odpovedajúci výkon. Ak by bol výkon nízky, alebo naopak zbytočne vysoký, budete peniaze doslova vyhadzovať komínom. Správny výkon kachlí si jednoducho vypočítate prostredníctvom našej online kalkulačky TU. 

A jeden tip na záver:

S tým, ako stúpajú ceny pohonných hmôt, stáva sa aj každodenné cestovanie vlastným autom do zamestnania relatívne drahým luxusom. Aj keď je vyvíjaný tlak, aby sme postupne prešli na elektromobilitu, pre priemerného občana je automobil s akumulátorovým pohonom nedostupný. Navyše niekoľko tisícová investícia do elektrického auta s výhľadom na budúce ešte vyššie ceny elektriny nemusí byť práve výhodná. Ak sa však zmierite s o niečo nižším komfortom pri cestovaní a odhodláte sa do práce cestovať aspoň občas na elektrickom skútri, môže to vaša peňaženka pocítiť veľmi výrazne. Obstarávacie ceny elektrických skútrov sú rádovo v stovkách až tisíckach eur, zatiaľ čo ceny elektrických automobilov sa pohybujú v rádovo desiatkach až stovkách tisíc. Taký skúter nabijete z bežnej zásuvky za noc a aj pri zvyšujúcej sa cene elektriny bude cena jedného nabitia v desiatkach centov. S najväčšou pravdepodobnosťou vás jazda skútrom vyjde lacnejšie, než využitie služieb hromadnej dopravy. Bonusom je, že nemusíte čakať na zastávkach, na skútri spravidla jednoducho prekľučkujete aj kolónami v zápchach, zájdete s ním aj na nákup, výlet či na návštevu k priateľom. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať