Aký olej použiť na mazanie reťazovej píly?

30. 05. 2022

Aký olej použiť na mazanie reťazovej píly?

Reťazová píla je skvelý pomocník a v dnešnej dobe ju nájdeme prakticky všade tam, kde sa kúri drevom. Aby však dobre pílila, nestačí len správne nabrúsená reťaz, dôležité je aj správne mazanie lišty, aby reťaz po nej dobre kĺzala. V opačnom prípade by dochádzalo k vysokému treniu, v dôsledku čoho by sa lišta aj reťaz prehrievali a rýchlo by sa opotrebovali. Aký olej je ale na mazanie najvhodnejší?

Z pohľadu ekológie je často odporúčaný biologicky odbúrateľný olej pre stratové mazanie. V prírode sa rýchlo rozloží a neškodí. Lenže táto vlastnosť so sebou prináša aj jeden celkom zásadný problém. Ak pílu nepoužívate dlhšiu dobu, olej v píle degraduje. Menej kvalitné oleje môžu dokonca po nejakej dobe zatuhnúť, upchať kanáliky a dokonca poškodiť olejové čerpadlo. Odbúrateľný olej je preto vhodný najmä pre profesionálov, ktorí s pílou pracujú denne. Ak pílu používate doma len občas a pokojne aj niekoľko mesiacov leží v polici v dielni, je lepšie používať normálny olej. Ak chcete používať bioolej, po každom pílení pred dlhším uskladnením ho všetok z nádrže vylejte a pridajte malé množstvo bežného oleja. Pílu potom krátko pretočte, aby olej pretiekol čerpadlom a všetkými kanálikmi až na lištu. Skrátka aby nahradil všade, kde je to možné bioolej a zabránil jeho zatuhnutiu. Bioolej skladujte zásadne v dobre uzatvorenej fľaši alebo v kanistri tak, aby k nemu nemal prístup vzduch, ktorý by spôsobil jeho degradáciu.

Pre občasné domáce pílenie palivového dreva je preto vhodnejší bežný olej. To malé množstvo, ktoré nakoniec skončí na palivovom dreve prírode uškodí len minimálne.

Pílu ale udržujte dokonale čistú. Po každom pílení zložte lištu, štetčekom alebo kompresorom odstráňte všetky piliny, najmä potom tie, ktoré by mohli upchať kanáliky, ktorými olej prúdi do lišty. Ako už sme si povedali, ak by lišta nemazala, mohlo by to skončiť spálením reťaze a lišty.

 

Autor: PST

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať