Október v záhrade

07. 10. 2021

Október v záhrade

V októbri sa musíme zmieriť s tým, že tohtoročná záhradkárska sezóna definitívne skončila. To však neznamená, že na záhrade nie je potrebné urobiť ešte množstvo práce.

Teraz je čas vysadiť niektoré cibuľoviny, trvalky a okrasné dreviny. Október je vhodnou dobou aj pre zakladanie živých plotov. Môžete už dokonca vysievať niektorú zeleninu, napríklad mrkvu. Semienka do jari vydržia, začnú klíčiť s prvými teplejšími dňami.

Obmedzte kosenie trávnika, nechajte ho trochu vyšší. Nízky trávnik by totiž mráz zničil.

Postupne zbierame posledné plody a záhradu pripravujeme na zimu. Ak čakáte, že vám na záhonoch dozrú posledné rajčiny alebo uhorky, je to zbytočné, rovno ich môžete odtrhnúť. Odstráňte rovnako letničky, ostrihajte trvalky, postupne upracte prázdne hrantíky a kvetináče. 

Porýľujte posledné záhony, nezabudnite ich rovno prihnojiť. Ideálny je maštaľný hnoj, kvalitný kompost alebo popol zo spáleného dreva. Rastliny, ktoré sú chúlostivejšie, pripravte na zimu. Korene im pred mrazmi ochránite čečinou alebo vrstvou zeminy či kompostu. Celé rastliny môžete zakryť bielou textíliou. Nikdy nepoužívajte čiernu textíliu, neprepúšťa svetlo a rastliny by pod ňou uhynuli. Rovnako tak nepoužívajte ani plastovú fóliu, rastliny by sa pod ňou zaparili. 

Nezabudnite sa postarať o náradie a záhradnú techniku, ktorú už tento rok nebudete potrebovať. Starostlivo ich očistite, uskutočnite nevyhnutnú údržbu a uložte do suchých priestorov. Aj keď sa ešte v blízkej dobe nedá očakávať sneh, je vhodný čas skontrolovať napríklad snežnú frézu. S prvou snehovou nádielkou bývajú servisy zahltené zákazkami tých, ktorí údržbu nechávali až na poslednú chvíľu. Čakanie na opravu sa potom môže poriadne pretiahnuť.

Ak stále nemáte zazimovaný bazén, teraz je skutočne najvyšší čas. Zaistite, aby voda nemohla zamrznúť v hadiciach, rúrkach, skimmeri alebo filtrácii. To ideálne urobíte tak, že hladinu vody v bazéne znížite pod vstupnú trysku od filtrácie, vypustite vodu z rúrok, hadíc aj filtrácie a trysku v bazéne zapcháte zátkou. Nezabudnite najmä dôkladne vypustiť vodu z panela solárneho ohrevu, ten by mohol zničiť aj mierny mráz.

Nezabudnite ani na svojich miláčikov. Ak váš pes žije trvalo vonku v búde, skontrolujte, či do nej nezateká a nefúka. Búda by samozrejme mala byť dobre zateplená. Návod, ako takúto zateplenú búdu postaviť svojpomocne, čoskoro prinesieme v niektorom z ďalších článkov. 

Podobne sa postarajte aj o ostatné užitočné živočíchy v záhrade. Ježkom môžete vytvoriť domček podľa nášho návodu TU. Ak necháte v skrytom kúte záhrady hromadu kameňov, lístia a vetiev, poskytnete tak úkryt napríklad jaštericiam a užitočnému hmyzu.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať