Postarajte sa o zvieracích pomocníkov v záhrade!
27. 08. 2021
Skonzumovali vám väčšinu tohtoročnej úrody slimáky? Boli časy, kedy ľuďom na ich záhradách v boji so slimákmi pomáhal jeden zvierací pomocník, ktorý sa bohužiaľ do väčšiny záhrad nedostane.
Ak ste tipovali, že tým pomocníkom je ježko, váš tip bol správny. Napriek tomu, že v rozprávkach o krtkovi od detstva vídame jeho kamaráta, ako si nesie na pichliačoch jabĺčko, ježko je v skutočnosti hmyzožravec. Nemusíte sa teda báť, že by si pochutnával na úrode z vašich záhonov. Naopak si bude pochutnávať na rôznych hmyzích škodcoch a ulitníkoch, ktorí vám v záhrade škodia.
Nanešťastie je väčšina moderných záhrad obohnaná pletivom starostlivo napnutým tesne nad zemou alebo múrom. Ježko sa preto nemá šancu do záhrady dostať. Pritom stačí nechať tu a tam pod plotom nejakú medzierku, ktorou by mohol prejsť.
Akonáhle sa ježko nasťahuje do vašej záhrady, budete to vedieť takmer okamžite. Jeho nočné funenie a dupanie je neprepočuteľné. Ak vašu záhradu objaví, rozhodne tu nepoužívajte žiadne chemické prostriedky, ktorými budete chcieť slimáky otráviť, mohli by ste otráviť aj ježka. Využite radšej nejaké pasce na slimáky, napríklad zakopané nádobky do ktorých nalejete pivo. Slimáky bude vôňa piva lákať a utopia sa v ňom. Avšak tieto nádoby musia byť primerane veľké, aby do nich nemohol spadnúť váš nový kamarát ježko. Koncom leta prestaňte ulitníkov likvidovať úplne. Väčšinu plodov máte pozbieranú a tak už slimáky nemôžu napáchať žiadnu väčšiu škodu. Ježkovi tým veľmi pomôžete, má totiž plno práce s tým, aby sa stihol vykŕmiť na zimný spánok. Ježko, ktorý do zimy nestihne nabrať váhu aspoň 400 gramov, má veľmi malú šancu, že prežije do jari. Ak na takého neboráka pred zimou v záhrade natrafíte, môžete mu pomôcť tým, že ho prenesiete do nejakého tmavého priestoru, kde nemrzne a kde ho nebude nikto rušiť. Urobte mu domček vystlaný slamou a pilinami, zahrňte ho vetvičkami a lístím. Ježka dokrmujte mačacími granulami a čerstvým chudým mäsom. Nezabudnite na vodu. Rozhodne mu nedávajte mlieko, ježko si na ňom síce rád pochutná, ale spôsobí mu veľké zažívacie problémy. Akonáhle sa jež uloží k zimnému spánku, nezabudnite mu dopĺňať granule a vodu, ak by sa náhodou zobudil a chcel sa napiť alebo najesť. Na jar, keď prejdú mrazy ho zase vypustite na záhradu.
Ak ho chcete v záhrade udržať, vybudujte mu domček, v ktorom bude spať a neskôr prezimovať. Niekde na pokojnom mieste umiestnite domček, dnes sa dajú kúpiť už hotové, alebo ho môžete postaviť sami. Potrebovať na to budete len pílu, aku vŕtačku, pár dosiek a skrutiek. Stačí z dreva vyrobiť debnu s rozmermi 40 x 40 cm, vysokú cca 30 cm. Vchod by mal mať cca 15 x 15 cm. Ku vchodu prirobte drevenú chodbu s vnútornými rozmermi 15 x 15 cm, dlhú cca 60 cm. Aby sa ježko neudusil, môžete na vrch zadnej steny vyvŕtať dieru, do ktorej umiestnite ventilačnú rúrku. V domčeku rúrku zamotajte do jemného pletiva aby ju ježko neupchal, vonkajšiu stranu vybavte kolenom zahnutým dole, aby do nej nepršalo. Do domčeku dajte slamu a lístie, aby mal postieľku teplú a mäkkú. Domček umiestnite na záhrade na pokojné miesto, zahrňte ho lístím, kompostom a zeminou.
Ak budete mať šťastie, možno sa v domčeku usadí celá rodina ježkov.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.