Jeseň v záhrade. Aké práce vás čakajú?

09. 11. 2023

Jeseň v záhrade. Aké práce vás čakajú?

Jesenné práce v záhrade sú vyvrcholením celej záhradkárskej sezóny. Zožnete poslednú úrodu, potešíte sa z posledných zakvitnutých kvetín a pripravíte záhradu na zimný odpočinok. Aké práce v záhrade na jeseň určite nesmiete odkladať? 

Zber plodín

Záhrada na jeseň ponúka množstvo plodov. Ak máte ovocné stromy, na jeseň môžete pozbierať úrodu jabĺk, hrušiek, ale aj orechov. Popadané plody zbierajte priebežne aj z trávnika. Mohli by tu nahnívať a spôsobovať na trávniku tvorenie plesní. Zdravé plody teda zozbierajte a na zimu dobre uskladnite a tie popadané odpracte do kompostéra. 

Starostlivosť o trávnik 

Trávnik na jeseň stále rastie, hoci pomalšie ako na jar alebo v lete. Preto je potrebné ho kosiť. Posledné kosenie si nechajte približne na polovicu (alebo v prípade priaznivého počasia na koniec) novembra a trávu po kosení nechajte vysokú cca 5 cm. Tak bude chránená pred mrazmi. Rovnako ako opadané plody, odstráňte z trávnika aj posekanú trávu, aby tu nezačala nahnívať. 


Prečítajte si tiež:

Starostlivosť o trávnik na jeseň:
Na čo nezabudnúť, aby bol trávnik na jar svieži?

Prečítať

Jesenné siatie a sadenie

Chcete sa na jar tešiť z okrasnej záhrady? Niektoré z kvetín je vhodné vysadiť už na jeseň, napríklad cibuľky narcisov, tulipánov alebo hyacintov. Sadiť môžete aj okrasné dreviny, napríklad magnólie. 

Z úžitkových plodín môžete na jeseň sadiť tieto: 

  • Petržlen
  • Paštrnák 
  • Reďkovka
  • Cibuľa
  • Cesnak
  • Mrkva
  • Šalát

Pred príchodom prvých mrazov ich prekryte netkanou textíliou. Sadiť môžete dokonca aj ovocné kríky, napríklad maliny, ríbezle alebo egreše. 

Príprava záhonov 

Starostlivosť o záhradu na jeseň zahŕňa aj prípravu záhonov na jarné siatie a sadenie. Samozrejme, ak nesadíte už na jeseň. Po vybratí plodov zo záhonov (napr. koreňovej zeleniny, paradajok a pod.) musíte záhony porýľovať, dôkladne vyplieť a tiež pohnojiť, napríklad aj vlastným domácim kompostom. Rozkopávať hlinu, resp. použiť rotavátor, na jeseň nemusíte. Hrudy hliny nechajte premrznúť a rotavátor použite na jar. 

Záhrada krásna aj na jeseň

To, že záhradu v jeseni „upratujete“ ešte neznamená, že vám nemôže prinášať radosť. Aké jesenné kvety v záhrade alebo na terase potešia vaše oko až do mrazov? Do kvetináčov určite odporúčame tradičné muškáty, ktoré kvitnú naozaj až do mrazov. V záhrade vás zas poteší hortenzia, ktorej kvety sa síce na jeseň pomaly vysušujú, no nadobúdajú krásnu jesennú farbu. Môžete ich tak použiť do pekných jesenných dekorácií. Z trvaliek do jesene vydrží astra, horec, hadovník, či jesienka. 

Uskladnenie a čistenie záhradných nástrojov

Príprava záhrady na zimu zahŕňa určite aj dobré uskladnenie záhradných nástrojov tak, aby vám poslúžili aj v budúcej sezóne. Nástroje dôkladne očistite, odstráňte z nich hlinu a zvyšky rastlín. Po vyčistení ich uskladnite na suché miesto, ideálne do záhradného domčeka, aby boli chránené pred nepriazňou počasia. 

Zber lístia a kompostovanie

Opadané ovocie a pokosenú trávu ste už z trávnika vyzbierali. Teraz je čas pohrabať lístie a tiež ho z trávnika odstrániť. Aj keď niektorí záhradkári sú proti kompostovaniu lístia z dôvodu jeho dlhšieho rozkladu, môžete si na pozemku zriadiť druhé kompostovisko, kde budete ukladať len lístie. Určite opadané lístie nepáľte. 

Záverečné úpravy a plánovanie na budúci rok 

Ak máte tieto jesenné práce v záhrade za sebou, pokojne si môžete sadnúť na terasu alebo záhradnú lavičku s kávičkou v ruke a tešiť sa z dobre vykonanej práce. A možno aj začať plánovať, čo si do záhrady zasadíte a ako si ju upravíte budúci rok. Pravdaže, pred prvými mrazmi nezabudnite schovať a dobre uskladniť aj záhradný nábytok, aby ste ho mohli používať aj počas ďalších sezón. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať