Ako ušetriť stovky eur za palivové drevo?

07. 09. 2020

Ako ušetriť stovky eur za palivové drevo?

Teraz je ten správny čas na prípravu dreva na zimu. Množstvo firiem vám síce dodá popílené a naštiepané drevo, rozhodne si však priplatíte. Ak si drevo pripravíte sami, môžete každý rok ušetriť stovky eur. 

Hovorí sa, že drevo má zahriať dvakrát. Prvý krát pri pílení a druhý krát v peci. Našťastie si na prácu môžete zaobstarať výkonných pomocníkov, ktorí sa rýchlo zaplatia úsporou na nákladoch za nákup popíleného a naštiepaného dreva. 

Cenu palivového dreva ovplyvní samotná dĺžka polien. Dodávateľ si samozrejme nechá pílenie na krátke špalky dobre zaplatiť. Ak nakúpite dlhú guľatinu alebo celé časti klád, určite výrazne ušetríte. Drevo si potom môžete popíliť a naštiepať sami. 

Aká píla je najvhodnejšia?

Asi ťažko dnes budeme hľadať niekoho, kto by sa namáhal s ručnou pílou. Reťazová píla by preto nemala chýbať na žiadnej chalupe alebo vo výbave domácnosti. Svoje využitie totiž nájde nielen pri príprave palivového dreva, ale využijete ju aj na rôzne práce okolo domu prakticky počas celého roka. 

Benzínová píla je absolútna klasika. Má vysoký výkon a pri pílení vás  neobmedzujú žiadne káble. Drobnou nevýhodou je citlivosť na správne nastavenie karburátora, vyššie nároky na obsluhu aj údržbu. V neposlednej rade je tiež nutné myslieť na vysokú hlučnosť. Ak budete v hustej zástavbe celý deň píliť motorovou pílou, dobrým susedským vzťahom to asi tiež veľmi neprospeje. 

Vhodnou voľbou preto môže byť elektrická reťazová píla. Jej hlučnosť je v porovnaní s motorovou pílou zanedbateľná. Údržba pozostáva v podstate len z čistenia, dolievania oleja a pravidelného brúsenia reťaze. Odpadá potreba zložitého štartovania. Pri práci vás ale naopak obmedzuje predlžovací kábel. 

Dobrým kompromisom môže byť píla s akumulátorovým pohonom. Je tichá, nenáročná na údržbu, nemusí sa zložito štartovať a neobmedzujú vás žiadne káble. Obmedzujúca môže byť iba kapacita akumulátora, od ktorej sa odvíja doba, po ktorú je s pílou možné pracovať na jedno nabitie. Riešením môže byť zaobstaranie niekoľkých akumulátorov a pri práci ich priebežne nabíjať. Obstarávacia cena akumulátorov je síce trochu vyššia, náklady však môžete znížiť tým, že zvolíte pílu, ktorej akumulátory sú v rámci akumulátorového programu kompatibilné aj s inými strojmi. Akumulátory potom využijete po celý rok napríklad aj pre pohon kosačky, snehovej frézy, vyžínača, krovinorezu, plotostrihu, kultivátora, prevzdušňovača, vysávača lístia a ďalšej záhradnej techniky.

Píliť reťazovou pílou voľne položené drevo vyžaduje istú zručnosť, preto je vhodné zaobstarať si na pílenie šikovnú kozu alebo samosvorný stojan, v ktorom drevo pevne uchytíte. 

Ak pripravujete pravidelne väčšie množstvo dreva, môže byť dobrou voľbou okružná píla. Tradičné cirkulárky zažívajú svoju renesanciu. Moderné kolískové píly sú vďaka svojej konštrukcii niekoľkonásobne bezpečnejšie než zastaralé, často na kolene vyrábané cirkulárky. Celý kotúč je úplne skrytý v sústave pohyblivých krytov a pri pílení sa odhalí len časť, ktorá sa zubmi zakusuje do píleného polena. 

Máme popílené, čo ďalej?

Špalky samozrejme potrebné naštiepať, aby sa zmestili do pece alebo kachlí. Ak máte dostatok sily a guráže, môžete sa do toho pustiť sekerou. Pri malých kusoch dreva to nemusí byť také zložité, naporcovanie veľkých špalkov si už ale vyžaduje väčšiu zručnosť a fyzickú zdatnosť. 

Na pravidelnú prípravu dreva sa preto oplatí vlastniť štiepačku dreva. Hydraulické systémy rôznych štiepačiek dokážu vyvíjať tlak až 22 ton, čo je viac než dosť na rozštiepenie aj tých najpevnejších kusov dreva.

Na štiepanie špalkov do priemeru 25 cm si vystačíte s elektrickou horizontálnou štiepačkou. Drevo do štiepačky jednoducho položíte, nemusíte ho nijak pridržiavať. Potom stačí stlačiť páku a štiepací klin sa do špalku ponorí ako do masla. Na štiepanie väčších špalkov už budete potrebovať výkonnejšiu vertikálnu štiepačku, kde si tie najvýkonnejšie poradia aj so špalkami s priemerom 35-40 cm. Niektoré modely štiepačiek je navyše možné osadiť tzv. krížovým štiepacím klinom. Ten rozsekne špalok rovno na štvrtiny a práca je tak o polovicu rýchlejšia. 

Naozaj sa to oplatí?

Samozrejme záleží na tom, koľko dreva za sezónu spálite. Je to celkom jednoduchá matematika, stačí porovnať cenu kubíku metrového dreva s cenou kubického metra naštiepaného dreva. Jednoducho zistíte, že sa dá ušetriť aj viac ako 30€ na kubickom metri. S jedným kubíkom dreva si na vykurovaciu sezónu určite nevystačíte, takže sa úspora násobí a každý rok ušetríte niekoľko stoviek eur. Naviac sa občas môže naskytnúť príležitosť zohnať drevo, ktorého sa chce niekto zbaviť napríklad len za odvoz. A čo je pre niekoho odpadom, môže byť pre vás cennou surovinou, ktorú jednoducho spracujete.

Záleží teda len na vás, či si priplatíte za hotové palivové drevo alebo radšej ušetríte a venujete trochu času jeho spracovaniu doma, pri ktorom vám dokonale pomôžu píly a štiepačky HECHT

 

Autor: PST 

 

Späť na predchádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať