Vertikutácia - dokonalá starostlivosť o trávnik

20. 03. 2020

Vertikutácia - dokonalá starostlivosť o trávnik

Kvalitný trávnik si okrem pravidelného kosenia vyžaduje množstvo ďalšej starostlivosti. V sezóne je samozrejmosťou dôkladné polievanie, pravidelné hnojenie a zbavovanie sa plevelu.

V priebehu vegetačnej sezóny sa na pôde pod trávnikom usadzujú časti odumretých rastlín, zbytky po kosení a tiež machy, ktoré vytvárajú nepriepustnú vrstvu. Táto vrstva bráni prenikaniu vzduchu, živín a vlhkosti do pôdy. Trávnik zakorení v plytkej vrstve a jeho korene sa rozrastú len do šírky, čo má za následok jeho vysychanie. Okrem toho žltne, hynie a jednoduchšie ho napádajú choroby a plesne. Ak chcete mať na záhrade exkluzívny trávnik, neostáva nič iné, ako sa tejto plsti pravidelne zbavovať vertikutáciou. 

Čo je to vertikutácia?

Pri vertikutácii dochádza k odstráneniu plsti, jemnému prerezaniu vrchnej časti pôdy a rozrušeniu výhonkov trávy. Nože vertikutátoru zároveň z trávniku vyčešú odpad, ktorý bráni mladým výhonkom v zdravom raste. Do pôdy bude lepšie prenikať vzduch a vlhkosť a prerezanie trávniku podporí aj jeho odnožovanie, tým sa trávnik omladí. Nebojte sa toho, že po vertikutácii bude trávnatá plocha vyzerať zúbožene, veľmi rýchlo sa spamätá a zhustne. 

Ako postupovať?  

Prevzdušňovať trávnik sa odporúča 2-krát do roka. Hlavný termín je na jar, ideálne koncom marca alebo začiatkom apríla. Druhýkrát by sme ho mali dôkladnejšie prevzdušniť na prelome augusta a septembra. 

Pred vertikutáciou je dobré trávnik pokosiť, ideálne tak, aby steblá dosahovali výšku 2-4 cm. Vertikutáciu vykonávame keď je pôda vlhká, ideálne 1-2 dni po daždi. Môžeme ju tiež zľahka poliať tak, aby nebola premočená, pretože by mohlo dochádzať k vytrhávaniu trávnika.

Ak by bola pôda suchá, zbytočne by sa tupili nože prevzdušňovača a výsledok práce by za moc nestál. Vertikutátor by mal byť nastavený tak, aby nože prerezávali maximálne 2-3 mm vrchnej vrstvy pôdy. Pri hlbšom prerezávaní dochádza k rýchlemu opotrebeniu nožov, nadmernej záťaži motora a príliš hlboký prerez nesvedčí ani samotnému trávniku.

Rozdiel medzi vertikutáciou a prevdzušňovaním

Nepleťme si vertikutáciu s hĺbkovým prevzdušňovaním. Niektoré prevdušňovače majú možnosť výmeny bežného nožového valca za valec s drôtikmi alebo pružinami. Zatiaľčo nožový valec využijeme spravidla 2-krát do roka, drôtikovým môžeme kedykoľvek v priebehu sezóny z trávnika odstrániť nečistoty a jemne narušiť zhutnenú pôdu, čím zlepšíme aj príjem vlahy a vzduchu. 

Nebojte sa pohľadu na trávnik po vykonanej vertikutácii, jeho regenerácia prebehne veľmi rýchlo. Po vertikutácii odporúčame trávnik dôkladne zavlažiť. Odporúčame tiež prihnojiť, uskutočniť dosev a pieskovanie. 

TIP: Ak vlastníte prevzdušňovač, ktorý má k dispozícii drôtikový valec, môžete trávnik prečesať aj mimo odporúčané termíny vertikutácie. Zbavíte ho nečistôt, machu a uschnutých zbytkov. Trávnik bude oveľa lepšie prospievať. 

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať