-
- Kosačky
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Akumulátorové programy
- Plotostrihy
- Píly
- Štiepačky
- Drviče vetiev
- Fukáre, vysávače
- Vozíky a fúriky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače, škrabky na ľad
- Postrekovače a rosiče
- Skleníky a pareniská
- Kompostéry
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Pestovateľské potreby
Vertikutácia - dokonalá starostlivosť o trávnik
20. 03. 2020

Kvalitný trávnik si okrem pravidelného kosenia vyžaduje množstvo ďalšej starostlivosti. V sezóne je samozrejmosťou dôkladné polievanie, pravidelné hnojenie a zbavovanie sa plevelu.
V priebehu vegetačnej sezóny sa na pôde pod trávnikom usadzujú časti odumretých rastlín, zbytky po kosení a tiež machy, ktoré vytvárajú nepriepustnú vrstvu. Táto vrstva bráni prenikaniu vzduchu, živín a vlhkosti do pôdy. Trávnik zakorení v plytkej vrstve a jeho korene sa rozrastú len do šírky, čo má za následok jeho vysychanie. Okrem toho žltne, hynie a jednoduchšie ho napádajú choroby a plesne. Ak chcete mať na záhrade exkluzívny trávnik, neostáva nič iné, ako sa tejto plsti pravidelne zbavovať vertikutáciou.
Čo je to vertikutácia?
Pri vertikutácii dochádza k odstráneniu plsti, jemnému prerezaniu vrchnej časti pôdy a rozrušeniu výhonkov trávy. Nože vertikutátoru zároveň z trávniku vyčešú odpad, ktorý bráni mladým výhonkom v zdravom raste. Do pôdy bude lepšie prenikať vzduch a vlhkosť a prerezanie trávniku podporí aj jeho odnožovanie, tým sa trávnik omladí. Nebojte sa toho, že po vertikutácii bude trávnatá plocha vyzerať zúbožene, veľmi rýchlo sa spamätá a zhustne.
Ako postupovať?
Prevzdušňovať trávnik sa odporúča 2-krát do roka. Hlavný termín je na jar, ideálne koncom marca alebo začiatkom apríla. Druhýkrát by sme ho mali dôkladnejšie prevzdušniť na prelome augusta a septembra.
Pred vertikutáciou je dobré trávnik pokosiť, ideálne tak, aby steblá dosahovali výšku 2-4 cm. Vertikutáciu vykonávame keď je pôda vlhká, ideálne 1-2 dni po daždi. Môžeme ju tiež zľahka poliať tak, aby nebola premočená, pretože by mohlo dochádzať k vytrhávaniu trávnika.
Ak by bola pôda suchá, zbytočne by sa tupili nože prevzdušňovača a výsledok práce by za moc nestál. Vertikutátor by mal byť nastavený tak, aby nože prerezávali maximálne 2-3 mm vrchnej vrstvy pôdy. Pri hlbšom prerezávaní dochádza k rýchlemu opotrebeniu nožov, nadmernej záťaži motora a príliš hlboký prerez nesvedčí ani samotnému trávniku.
Rozdiel medzi vertikutáciou a prevdzušňovaním
Nepleťme si vertikutáciu s hĺbkovým prevzdušňovaním. Niektoré prevdušňovače majú možnosť výmeny bežného nožového valca za valec s drôtikmi alebo pružinami. Zatiaľčo nožový valec využijeme spravidla 2-krát do roka, drôtikovým môžeme kedykoľvek v priebehu sezóny z trávnika odstrániť nečistoty a jemne narušiť zhutnenú pôdu, čím zlepšíme aj príjem vlahy a vzduchu.
Nebojte sa pohľadu na trávnik po vykonanej vertikutácii, jeho regenerácia prebehne veľmi rýchlo. Po vertikutácii odporúčame trávnik dôkladne zavlažiť. Odporúčame tiež prihnojiť, uskutočniť dosev a pieskovanie.
TIP: Ak vlastníte prevzdušňovač, ktorý má k dispozícii drôtikový valec, môžete trávnik prečesať aj mimo odporúčané termíny vertikutácie. Zbavíte ho nečistôt, machu a uschnutých zbytkov. Trávnik bude oveľa lepšie prospievať.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako vybrať čerpadlo na zavlažovanie
07. 06. 2023
Viete správne grilovať?
05. 06. 2023
Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?
26. 05. 2023
