Ako sa starať o záhradný nábytok, aby vydržal čo najdlhšie
01. 06. 2021
Konečne sme sa tento rok dočkali pekného slnečného počasia! Teploty príjemne rastú. A tak je čas plne využiť záhradný nábytok - stoličky, kresielka, nábytkové zostavy, lehátka, pergoly, altánky, hojdačky, slnečníky ... Proste svoju záhradu premeniť na krásnu, super pohodlnú, útulnú "obývačku" :-) Plnú zelene, rozkvitnutých kvetín a vôňou naplno prebudenej jari (a napríklad aj vôňou grilovaného mäsa).
Aby však bol záhradný nábytok dlhodobo funkčný a stále na pohľad atraktívny, "ako nový", je potrebné venovať mu trochu starostlivosti. Pri nej záleží na tom, z akého materiálu je vyrobený:
- KOVOVÝ záhradný nábytok je skvelý v tom, že nevyžaduje žiadnu väčšiu starostlivosť. Príkladom takéhoto nábytku je luxusný HECHT BERGAMO SET. Na jeho údržbu a očistu vám stačí handra a teplá voda s kvapkou saponátu. Kovový nábytok by ste však nemali dlhodobo vystavovať dažďu a vlhkosti. A je tiež vhodné ho umiestniť na pevný podklad, pretože ak by nábytok stál po niekoľko rokov treba priamo na tráve či zemine, mohol by začať korodovať a vy by ste potom mali prácu s odstránením korózie a nalakovaním postihnutých miest do rovnakého odtieňa.
- DREVENÝ záhradný nábytok je "klasika", ale ak je vystavený vonkajším poveternostným vplyvom, je potrebné sa o neho dobre starať. Každý druh dreva pritom vyžaduje trochu inú údržbu - odporúčame vám preto poradiť sa o správnej starostlivosti pri jeho nadobudnutí s predajným špecialistom. Každopádne: aby ste zabránili poškodeniu vášho dreveného nábytku v exteriéri vplyvom slnečného svitu a vlhkosti, mali by ste ho pre istotu na začiatku každej sezóny opatriť novým vodeodolným náterom.
- Záhradný nábytok z umelého ratanu je - na rozdiel od prírodného ratanu - v podstate bezúdržbový. Vadiť mu môžu len mrazy a tiež teploty 40 °C a vyššie.
- PLASTOVÝ záhradný nábytok je ideálne "vypucovať" neagresívnym saponátom a horúcou vodou. Pri čistení nepoužívajte akékoľvek hrubšie materiály (napríklad kefa), poškriabanie plastu by mohlo mať neblahé následky - v "škrabancoch" by sa potom ukladala špina. Plastový nábytok tiež nevystavujte silno páliacemu slnku, pretože by na ňom mohla vzniknúť žltkasté miesta. Dôležitou súčasťou starostlivosti o plastový nábytok je priebežná kontrola, či na ňom niekde nevznikli praskliny, a je teda stále dostatočne pevný a bezpečný.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.