Sú pre psa lepšie granule alebo mäso?

17. 07. 2021

Sú pre psa lepšie granule alebo mäso?

Čo chovateľ - to odborník, čo odborník - to iný názor. Niekto tvrdí, že prirodzené je kŕmiť psa surovým mäsom, pretože varením sa strácajú niektoré výživové hodnoty. Iný vás bude presviedčať, že v kupovanom mäse je už tak málo výživových zložiek, že sa vlastne varením nič nestratí. Ďalší si je istý, že behom niekoľkých storočí domestikácie psa prebehli v jeho organizme také zmeny, že jeho potrava musí obsahovať aj zložky, ktoré by divoký prapredok psa nebol schopný stráviť. Pravda však bude asi niekde uprostred.

Všetci sa ale zhodnú na tom, že pes by mal dostávať vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné zložky.

  • Základom by mal byť vysoký podiel mäsa.
  • Veľmi nutné je doplniť aj zdroj vápnika, ktorého je v mäse dostatok.
  • Dôležité sú aj vitamíny a stopové prvky, ktoré obsahuje niektorá zelenina.
  • Chýbať by ale nemali ani niektoré tuky, ktoré pomáhajú vstrebávaniu v tukoch rozpustných vitamínov a majú pozitívny vplyv na srsť a kožu. Tým môže byť napríklad lososový olej.
  • Denná dávka by mala obsahovať aj určitý podiel sacharidov.

Mäso a kvalitné granule môžu psovi poskytnúť všetko, čo potrebuje, záleží iba na chovateľovi, pre čo sa rozhodne. 

Ak máte dostatok času a priestoru pre dennú prípravu domácej kŕmnej dávky z mäsa a ďalších prísad, je zároveň nutné zohľadniť psíkov vek, aktivitu, mentálny zdravotný stav atď. Aj potom je ale dôležité občas psíkovi dodať vhodnú doplnkovú zmes, ktorá bude obsahovať potrebné množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

Ak si zvolíte kŕmenie psa granulami, vyberajte také, ktoré obsahujú všetko, čo psík pre zdravý vývoj potrebuje. Zloženiu kvalitných granúl sa venujú tímy odborníkov. Jednotlivé zložky a ich pomer sú optimalizované pre potreby konkrétnych psov. Napríklad šteniatka musia mať zaistený vyšší prísun vápnika pre zdravý vývoj kostí. V opačnom prípade by psík mohol mať v dospelosti veľké problémy. Aktívny pes, s ktorým majiteľ chodí pravidelne cvičiť má iné potreby, než postarší pes, ktorý robí spoločnosť seniorovi na kratších prechádzkach. Upravené zloženie granúl bude vyžadovať pes, ktorý má citlivejšie trávenie a pod. 

Granule s optimalizovaným zložením pre rôzne nároky psov môžete vyberať z kompletných prémiových krmív Prominent. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať