Prečo nekupovať krmivo pre psov v supermarkete?

03. 05. 2021

Prečo nekupovať krmivo pre psov v supermarkete?

Ak kupujete krmivo v supermarkete, spravidla je to preto, že vás oslovila jeho cena. Takéto krmivo býva často označované ako ekonomické, je však skutočne lacné?

Aj keď nie vždy platí, že čo je lacné, musí byť zlé, v prípade krmiva s výrazne nízkou cenou by sme mali spozornieť a dôkladne si preštudovať jeho zloženie. Ekonomické krmivá majú často nízky podiel mäsa, sú prifarbované a dochucované, aby našim miláčikom chutili. Obsah mäsa a živín, ktoré psík potrebuje však býva veľmi nízky. Často sú granule doplnené surovinami, ako je napríklad sójový proteín, ktorý pes nevie stráviť. Pri kŕmení takýmito granulami pes produkuje väčšie množstvo výkalov, pričom môže mať problémy s vyprázdňovaním. Nedostatok živín potom spôsobí, že je psík podvyživený, aj keď paradoxne môže na váhe naberať. Takéto lacné granule psa poriadne nezasýtia, môže sa tak stať, že bude vyžadovať väčšie dávky a úspora na kŕmení nebude tak veľká, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Prípadné zdravotné problémy sa potom môžu predražiť pri návšteve veterinára. Šetrnosť sa potom nemusí vyplatiť. Ďaleko horšie však je, že môžete svojmu domácemu miláčikovi zbytočne spôsobiť zdravotné problémy.

Ako teda rozpoznať kvalitné granule?

Poctivé, štandardné krmivo býva spravidla označované ako prémiové. Základnú energetickú zložku tvoria živočíšne bielkoviny. Zloženie krmiva nájdete vždy na obale, suroviny pritom musí výrobca uvádzať v množstve, v akom sú zastúpené. Predovšetkým sa nikdy nenechajte nalákať na pútavý obal s obrázkom mäsa, ktoré nakoniec môže byť v krmive zastúpené len v minimálnom množstve. Kvalitné krmivo spoznáte tak, že na prvom mieste má uvedené buď čerstvé, alebo sušené mäso. Zabudnúť nesmieme ani na stopové prvky, vitamíny a ďalšie potrebné látky prospešné zdraviu.

Pes je mäsožravec, čo na jednej strane neznamená, že musí byť kŕmený výhradne mäsom, na druhej strane by však krmivo malo obsahovať práve výrazný podiel mäsa. Ak krmivo obsahuje napríklad živočíšne tuky, je to samozrejme dobre. Nie je však na škodu, ak sú v ňom zastúpené aj rastlinné tuky obsahujúce zdraviu prospešné Omega 3 kyseliny. Úplne v poriadku je aj rozumný podiel rastlinných surovín, ktoré dodajú potrebné uhľohydráty. Významným zdrojom uhľohydrátov môžu byť niektoré obilniny, od ktorých sa však v posledných rokov postupne ustupuje. Ak je však v krmive zastúpená napríklad ryža, ktorá má skvelú stráviteľnosť, rozhodne to nie je na škodu. V súčasnosti sa ako zdroj uhľohydrátov využívajú predovšetkým rôzne druhy zemiakov, zeleniny a strukovín, ktoré sú úplne v poriadku.

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať