Má váš pes dostatočný prísun vápnika?

06. 09. 2022

Má váš pes dostatočný prísun vápnika?

Vápnik je dôležitý nielen pre správny vývoj kostí a zubov, ale aj pre správnu funkciu svalov, kĺbov a ďalšie životne dôležité funkcie.

Medzi psíčkarmi panuje množstvo povier, ako psiemu kamarátovi zaistiť dostatok vápnika. Medzi nimi sa napríklad od "skúseného" chovateľa dozviete taký nezmysel, že pes by mal denne okrem mäsa dostávať aj kocku tvarohu. Každý pes je pritom originál a vápnik z rôznych zdrojov vstrebáva rozdielne. Ako už sme si povedali, ak je vápniku málo, následkom je zlý vývoj kostí, kĺbov, zubov, psík ale môže mať tiež problémy s činnosťou kardiovaskulárneho systému, môže mať tiež oslabený imunitný systém. Ak je naopak vápniku nadbytok, zdravý pes spravidla dokáže prebytočné množstvo vylúčiť. 

Akonáhle kŕmite psíka kvalitným kompletným krmivom, ktoré obsahuje všetky potrebné zložky vrátane minerálov v správnom pomere, určite mu nedávajte žiadne doplnky. Zbytočne by ste utrácali peniaze za niečo, čo by psíkovi mohlo skôr ublížiť, než aby to jeho kondícii nejak prospelo. Ak máte pocit, že psíkovi čokoľvek chýba, radšej sa vždy poraďte s veterinárom. 

Ak kŕmite psa mäsom alebo BARF, bude psíkovi vápnik chýbať. Úplne prirodzeným zdrojom vápnika sú kosti, ale tu pozor, kosti podávajte zásadne v surovom stave. Tepelne upravené kosti totiž menia svoju štruktúru a môžu vytvárať ostré kusy, ktoré môžu poraniť tlamu, krk alebo tráviaci trakt. Zvlášť nebezpečné sú najmä králičie a hydinové kosti. V obchodom bývajú k dispozícii mleté zmesi mäsa a kostí, kde je riziko poranenia mnohonásobne nižšie, navyše je výhoda, že s pomletými kosťami si poradia aj menšie plemená psov. 

A ako je to teda s tým tvarohom? Mliečne výrobky okrem vápnika obsahujú aj pomerne veľké množstvo fosforu. Nadbytok fosforu je teda potrebné doháňať ďalším prísunom vápnika. Teda doplnenie vápnika mliečnymi výrobkami celkom nedáva zmysel. Navyše mnoho psov postráda enzým, ktorý pomáha stráviť laktózu, a tak mu výrobky z kravského mlieka môžu spôsobiť hnačku, zvracanie alebo nadúvanie. 

 

Vyhadzujete škrupiny z vajec? Pritom tie môžu byť naopak skvelým zdrojom vápnika. Dôkladne ich opláchnite a suché pomeľte v mixéri alebo mlynčeku na jemný prášok. Ak chcete mať istotu, že na škrupinách nebudú žiadne nebezpečné baktérie, dajte ich pred rozdrvením na 5-10 minút do rúry zahriatej na 180°C. Všetky baktérie sa tým zničia. Do jedla potom psíkovi denne pridávajte cca 1-2 g prášku na každých 5 kg jeho hmotnosti. Pre kotné a kojace fenky dávajte dávku dvojnásobnú. Škrupiny sú podobne ako kosti prirodzeným zdrojom vápnika, preto u zdravého psa nehrozí predávkovanie. Vezme si len toľko vápnika, koľko potrebuje. 

Autor: TP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať