Koľko pohybu denne potrebuje pes?

27. 08. 2021

Koľko pohybu denne potrebuje pes?

"Ideme na prechádzku" alebo proste len "Prechádzka!". Kúzelné slová, po ktorých skoro každý chlpáč začne nadšene točiť chvostom, rozžiaria sa mu oči a celými silami sa domáha vodítka. Teší sa, že čoskoro bude vonku, v tom "veľkom svete" a že tam bude so svojim pánom alebo paničkou - alebo ideálne s celou vašou rodinou.

Venčenie - to je pre štvornohých miláčikov radosť a zároveň najväčšia potreba. Aj keby bolo počasie, že by ste "ani psa nevyhnali von", psíka to von ťahá. Viete ale, ako často je dobré psa venčiť a koľko pohybuje pes každodenne potrebuje?

Rovnako ako pes pre zdravie a dlhovekosť potrebuje kvalitné krmivo, potrebuje aj každodenný dostatok pohybu. Ak máte záhradu, po ktorej môže váš pes pobehovať a potulovať sa ako sa mu zachce, máte z veľkej časti vyhrané - ale aj tak by ste s ním raz za deň vyraziť na spoločnú prechádzku mimo jeho vlastné teritórium.

Ak záhradu nevlastníte, mali by ste mať na pamäti, že čím je váš pes mladší (nie šteňa!), tým viac pohybu vonku by ste mu mali dopriať. Ak totiž pes svoju ohromnú zásobáreň energie nevyužije, hrozí mu nielen obezita, ale napríklad aj cukrovka, ochorenie kĺbov, kostí, svalov a šliach. Rovnako tak by ste mali vziať do úvahy konkrétnu rasu a tiež veľkosť psa - malým psíkom obvykle stačí o dosť kratšia prechádzka ako veľkým plemenám.

Ideálne je, keď svojmu psíkovi zaistíte pravidelný režim venčenia, na ktorý si zvykne. Pretože intervaly "bez čúrania" by nemali trvať dlhšie ako cca 9 hodín, potom sú minimom tri prechádzky denne, z ktorých by aspoň jedna mala byť dlhšia, aspoň polhodinová: jedna prechádzka skoro ráno, druhá popoludní po návrate zo školy či práce a tretia neskoro večer, pred spaním.

Každá prechádzka prináša psíkovi okrem posilnenia fyzického zdravia a možnosti vykonania potreby aj dôležité kontakty s inými psami, príležitosť očuchať si všemožné pachy a vône a najmú rozpoznávať "značky" od iných chlpáčov. Rovnako tak to preňho znamená posilnenie vzťahu s vami. 

 

Autor: HP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať