Dávať alebo nedávať psovi na chuť kosti

08. 07. 2021

Dávať alebo nedávať psovi na chuť kosti

V detských kreslených rozprávkach aj v predstavách mnohých dospelých ľudí je pre psíka najväčšou delikatesou poriadna veľká voňavá kosť. Preto tiež mnohí, napríklad po sviatočnej nedeľnej husej hostine poctia svojho psa "luxusnou" stehennou kostičkou. Je to ale pre zdravie psa správne? Ide o to, o aké kosti sa jedná:

  • Kosti z tepelne upraveného mäsa (pečeného, vareného, smaženého) sú pre psa potenciálne nebezpečné! Pri tepelnej úprave totiž dochádza k zmene ich štruktúry - kosti stuhnú a pre psa sú potom pri hryzení ostré, lámu sa na špicaté ihlovité odštiepky, ktoré môžu vážne poraniť krk, žalúdok aj črevá psa. Špeciálne v prípade takých psov, ktorí sú zvyknutí na kvalitné krmivo v podobe prémiových granúl, akým je napríklad krmivo Prominent, zanikol tzv. ihlový reflex, a preto by špeciálne tieto psy nemali tepelne upravené kosti vôbec dostávať. 
  • Inak je tomu však pri surových kostiach. Tie sú pre psov dobre stráviteľné a väčšinou ako doplnkové krmivo zdravé a prospešné, okrem iného preto, že sú skvelým zdrojom vápnika, fosforu a ďalších minerálov, posilňujú žuvacie svaly a čistia psí chrup. 
  • Svojmu štvornohému miláčikovi by sme mali dávať kosti výhradne z mladých zvierat, pretože čím je zviera staršie, tým má kosti krehkejšie a ľahšie sa štiepia. Ideálnymi kosťami sú kuracie skelety, krky a krídla, ďalej kačacie a morčacie krky, teľacie či jahňacie rebrá a hrudné kosti, hovädzie alebo bravčové kosti s kĺbmi... Úplne vyhnúť by sme sa mali králičím kostiam. A tiež divine, pretože môže byť nakazená rôznymi parazitmi.
  • Psovi vždy prispieva, keď nedostáva kosť úplne holú, ale obalenú kúskom mäsa. A to nielen kvôli chuti, ale aj z toho dôvodu, že holé kosti môžu zapríčiniť zápchu a črevné problémy. 

Autor: HP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať