Čo robí váš pes, keď je doma sám?

10. 01. 2023

Čo robí váš pes, keď je doma sám?

Peš štekajúci po celú dobu kedy je doma sám vám môže rýchlo znepriateliť všetkých susedov, najmä ak šteká v byte. Lenže ani na dedine nikoho nepoteší, keď si chce vychutnať na záhrade nedeľnú siestu a za plotom nepretržite šteká pes, ktorého majiteľ s rodinou odišiel na výlet. Ak je pes na svojho majiteľa príliš citovo viazaný, bude pomerne zložité ho odnaučiť štekať. Často sa tiež stáva, že taký pes v zúfalstve podhrabe či roztrhá plot a vydá sa svojho milovaného pána hľadať. Čo v takom prípade robiť?

Najdôležitejšie je začať psa včas si zvykať. Od šteňaťa ho nechávajte samého doma na kratšiu dobu a postupom času vašu neprítomnosť predlžujte. Pred odchodom sa so psom nesmiete nijak výrazne lúčiť alebo sa maznať. Zbytočne by ste mu dávali najavo, že odchádzate a vyvolávali by ste v nich túžbu ísť s vami. Pomôcť tiež môže, keď psa pred vašim odchodom zoberiete na prechádzku.

Dobrým spôsobom je psa po dobu svojej neprítomnosti niečím zamestnať. Môže to byť trebárs psí hlavolam, do ktorého skryjete pamlsok a psík bude dlho riešiť, ako sa k nemu dostať. Vhodné sú tiež rôzne žuvacie šľachy, ktoré psa zabavia na dlhú dobu, tak si ani nevšimne, že ste odišli. Často tiež pomáha dať psovi do pelechu kus svojho starého oblečenia, nesmie však byť vypraté, aby z neho pes cítil pach svojho pána. Niektorí chovatelia tiež problém vyriešili tak, že nechali doma pustené rádio. Psík tak mal pocit, že doma nie je sám, alebo že si pán len na chvíľu odskočil.

Ak psíka dobre zamestnáte, niekedy to pomôže vyriešiť aj prípadné problémy s jeho útekmi. Lenže nie vždy musí byť príčinou úteku túžba po vašej prítomnosti. Niekedy môže byť príčinou úteku vrodený lovecký pud, inokedy zase hárajúca fenka na druhom konci ulice. Nadmerný lovecký inštinkt môže vyústiť k tomu, že pes susedovi zlikviduje chov hydiny alebo králikov. A žiadneho majiteľa hárajúcej fenky tiež určite nepoteší neplánovaná návšteva cudzieho nápadníka. Dôvodov psích útekov môže byť nespočetne veľa. Neraz bol príčinou úteku strach z búrky alebo iného hluku v okolí. Preto je veľmi dôležité, aby mal pes na záhrade kvalitnú búdu, v ktorej bude mať pocit bezpečia. Dôvodom nadmerného štekania a útekov môžu byť tiež psychické poruchy, potom ale pomôže len skúsený zverolekár. 

Dôležité je od úplného začiatku všetkými možnými prostriedkami v útekoch zabrániť. Je to jednoduchšie, než neskôr psa odnaúčať utekať. Lenže niekedy nepomôže ani kvalitné oplotenie. Chovatelia často bývajú prekvapení tým, že aj malý pes dokáže rozpliesť alebo roztrhať pletivo, alebo veľký pes nadvihne celý plot a je mu jedno, že sa pri tom poškriabe. Väčšinou pritom stačí plot v spodnej časti na dobu psej puberty patrične spevniť, aby nešiel podhrabať alebo rozpliesť. Osvedčeným riešením je, že k nemu napríklad do výšky cca 1 m pripevníte zbytky starej kari siete určenej do betónu. Čiastočne ju zapustite do zeme, aby ich pes nemohol podhrabať. Z estetického hľadiska to síce nie je nič pekné, ale dospievajúci pes si spravidla skoro uvedomí, ako márne sú jeho snahy o útek a časom budete môcť siete opäť odstrániť.

Keď sa predsalen psovi podarí utiecť, nikdy ho po návrate netrestajte. Niekedy môžete byť nahnevaní, obzvlášť keď ste strávili hodiny prechádzaním okolia a obvolávaním útulkov. Lenže keď psa potrestáte, spojí si trest so svojim návratom a nabudúce sa domov radšej nebude veľmi ponáhľať...

Najdôležitejšie je všetky problémy začať riešiť včas, kým sa stanú pravidelným zvykom. Keďže si s nimi neporadíte sami, nebojte sa obrátiť na odborníka. 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať