Čo obnáša každodenná starostlivosť o mačku?

19. 06. 2021

Čo obnáša každodenná starostlivosť o mačku?

Mačka vyžaduje vašu každodennú lásku a starostlivosť. Odvďačí sa vám slastným pradením pri maznaní a napríklad aj tým, že si o vás bude roztomile otierať hlavu. Ocení každú chvíľku, keď sa s ňou budete hrať a venovať sa jej. Rozhodne ju však príliš nerozmaznávajte, naopak snažte sa ju vychovávať. Mačka je totiž veľmi empatický tvor, z obyčajnej intonácie vášho hlasu okamžite vycíti, čo sa vám na jej chovaní páči a čo nie. Nikdy na mačku nekričte ani nepoužívajte fyzické trestanie. Keď váš miláčik urobí niečo zlé, stačí zvýšiť hlas alebo kúsok od nej zašuštiť či buchnúť novinami (zvuk novín mačky nemajú rady). A naopak, keď urobí niečo správne, pochváľte ju a nežne ju pohlaďte. Tiež ju môžete obdarovať pamlskom - ale len niekedy, rozumne, "neprepamlskujte ju", to by mohlo uškodiť jej zdraviu.

Čerstvá voda je základ

Mačka potrebuje mať neustále zaistený prístup k čerstvej čistej vode, v ideálnom prípade jej pripravte vodu do misiek na viacerých miestach. Využiť môžete aj mačacie fontánky s tečúcou vodou. Pretože mačky sú čo sa týka čerstvosti vody naozaj náročné, môže sa vám stať, že deň odstátu vodu už nebudú piť. Doposiaľ ešte prežívajúci názor, že mačka miluje kravské mlieko je už našťastie na ústupe. Mlieko môže totiž u mačiek vyvolať podráždenie žalúdku, hnačku a tráviace ťažkosti.

Dôležitá je vyvážená a zdravá strava

Ku každodennej starostlivosti samozrejme patrí zaistenie zdravej, chutnej a vyváženej stravy. Tú je síce možné mačkám pripravovať podomácky, zaberie to však veľa času a čo je hlavné - chovateľ laik sa príliš nevyzná vo výživových princípoch a vhodnom, zdraviu prospešnom zložení všetkých surovín. Preto sú pre kŕmenie mačiek medzi chovateľmi tak obľúbené prémiové granule, odporúčané aj výživovými expertami. Pre zdravie a vitalitu mačiek je totiž úplne zásadné, aby krmivo obsahovalo čo najvyšší podiel živočíšnych proteínov. Tie dodávajú mačke prakticky všetky esenciálne aminokyseliny a tiež ďalšie mikroživiny, ktoré telo pre svoje zdravie a dlhovekosť potrebuje. K takým prémiovým granulám patria aj granule PROMINENT. Čo sa týka kŕmenia mačiek, platí ešte jedna zásada: mačičky ocenia, keď dostávajú potrebu pravidelne na rovnakom mieste a v rovnaký čas.

Čistota pol života

Mačka je mimoriadne čistotný tvor. To sa prejavuje predovšetkým tým, že tretinu času, keď je hore, trávi starostlivým čistením svojho kožuchu. Pri olizovaní svojho kožúšku z neho nielen odstraňuje nečistoty, ale predovšetkým srsť obnovuje. Niekedy pritom potrebuje našu pomoc - to je veľmi individuálne podľa konkrétneho plemena mačky, jej veku a tiež druhu srsti. Napríklad srsť dlhosrstých mačiek je optimálne pre udržanie jej krásy a lesku vyčesávať hrebeňom či kefou dennodenne. 

 

Autor: HP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať