Čo hovorí mačka mňaukaním?

20. 10. 2022

Čo hovorí mačka mňaukaním?

Keď sa dieťaťa opýtate, ako robí mačka, určite vám odpovie že "mňau". Rada ľudí s týmto presvedčením prežije celý život, ale tí, ktorí majú mačku doma alebo na záhrade vedia, že mačka môže byť dosť "ukecaná" a v svojom repertoári má množstvo ďalších zvukových prejavov. 

Klasické mňaukanie mačky používajú spravidla len pre komunikáciu s človekom. Jedinou výnimkou, kedy na seba mačky mňaukajú je komunikácia medzi matkou a mačiatkami. Dospelé mačky potom komunikujú inak. 

Mačka sa bežne pomocou mňaukania snaží získať vašu pozornosť. Niekedy nie je problém uhádnuť, čo vlastne vyžaduje. Ak chodí okolo prázdnej misky, alebo sa pri mňaukaní otiera o skrinku, v ktorej má svoje jedlo, je to úplne zrejmé. Inokedy k vám za hlasitého mňaukania môže bežať so vztýčeným chvostom, potom si buďte istý, že vás rada vidí a je to jej forma úplne úprimného pozdravu. Väčšinou však mňauká len v prípadoch, že sa niečoho dožaduje. 

Ak máte doma viac než jednu mačku, určite ste započuli, že medzi sebou občas vydávajú mravčavý a cvrlikajúci zvuk. Často sa takto napríklad vzájomne varujú: "Ty sa sústreď na svoju misku a k tej mojej sa nepribližuj!" Niektoré mačky sú ale urozprávané viac než iné a cvrlikaním môžu komunikovať aj s človekom. Keď k vám napríklad zavíta susedov mlsný kocúr, ktorý príde k miske vašej mačky a odoženiete ho, naštvane odíde a zo zvukov, ktoré vydáva je úplne zrejmé, že vám nadáva...

Každý asi niekedy počul mačku syčať a prskať. Ak si myslíte, že je to výhradne znamenie agresivity, pletiete sa. Spravidla to je známka vystrašenia. Mačka sa niečoho bojí a ak nemá možnosť ústupu, spravidla nasleduje útok. Ten však býva väčšinou veľmi krátky a akonáhle si mačka vybojuje únikovú cestu, tak sa rýchlo snaží zmiznúť z dosahu nebezpečia. Niekedy sa dá syčanie tiež chápať aj tým, že vám mačka dáva najavo: "Tu som pánom ja, tak ustúp!"

Mačací spev a zavíjanie sú zvuky, ktorými medzi sebou mačky komunikujú pri vzájomných šarvátkach. Kvílením a mačacou áriou dávajú kocúrom najavo, že by mohli byť eventuálne prístupné na párenie. Ak vám mačací zbor spustí taký spev v noci na streche, môže byť niekedy ťažké odlíšiť, ktoré časti spieva mačka, aby navnadila kocúrov a ktoré časti spievajú kocúry, aby sa vzájomne zastrašili. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať