Ako sa hrať s mačkou?

25. 08. 2021

Ako sa hrať s mačkou?

„Keď sa ma dotkneš, pochopíš, čo je šťastie...," spieva jedna z mačiek v muzikáli Cats. Áno, mačička je najnežnejšie a najmilovanejšie stvorenie na svete - pre mnohých z nás. Maznanie s mačkou, to sú chvíle obojstrannej rozkoše. Každá mačka ale potrebuje okrem maznania ešte aj úplne iný druh našej pozornosti - HRU!

Keď vás vaša mačka začína olizovať, je to prejavom najväčšej lásky a vďačnosti k vám. Čím si to zaslúžite? Tým, že sa s ňou trpezlivo, vynaliezavo a s chuťou každý deň hráte. Hra je pre šťastie a zdravie mačky rovnako životne dôležitá ako spánok, čerstvá voda či kvalitné krmivo (ako je napríklad prémiové krmivo Prominent).

Prečo sa mačka bez hry nezaobíde?

Mačka je lovec a tento svoj pud nezaprie ani vtedy, keď ju vychováte v malom byte. Preto sa s vašou pomocou musí každý deň aspoň nejaký čas premeniť na neľútostného "ninju" - šelmu, ktorá pozoruje, prenasleduje a nakoniec uloví korisť. A keď už tou korisťou nemôže byť hraboš, vrabec, motýľ, krtko a podobne, pomôžte svojej mačke tak, že jej kúpite alebo vyrobíte hračku, ktorá korisť napodobňuje. Ideálne takú hračku, ktorá sa hýbe a imituje tým lovené zviera, ktoré sa pokúša mačke utiecť. Môžete využiť napríklad nejakú malú chlpatú loptičku na šnúrke, pokrčenú guličku z alobalu či rôzne na trhu dostupné trblietavé myšky s pierkami (niektoré z nich majú dokonca cinkajúcu rolničku). Nechajte svoju mačku s takou hračkou poriadne vyvádzať - a hlavne ju nechajte poriadne si vychutnať jej korisť, doprajte jej čas si s korisťou víťazoslávne pohrať, nesnažte sa skrátka mačku "ubehať" až do vysilenia. 

Takáto každodenná hra prehĺbi vzťah medzi vami a vašou mačičkou. A tiež vašu mačku krásne unaví, a je teda ideálnou prevenciou voči tomu, aby sa v mačke hromadila nevybitá lovecká energia, a mačka by sa tak stávala doma agresívnou. 

A skúsiť môžete pri hre aj jednu špecialitku: pretože väčšina mačičiek doslova zbožňuje vôňu bylinky nazývanej vlnené klbko či vôňu valeriány lekárskej, prezývanej "mačacia droga", skúste raz z týchto vôní naplniť hračku, ktorú mačka loví. Lovecký apetít vašej mačky tým ešte vzrastie!


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať