Ako psiemu kamošovi spríjemniť leto

27. 06. 2022

Ako psiemu kamošovi spríjemniť leto

V horúcich dňoch sa moc fyzickej aktivity vyvíjať nedá. Ak ortuť teplomeru vystúpi k 30 °C, môže byť dlhší pobyt na slnku nebezpečný a tak všetci inštinktívne hľadáme zatienené miesto, najlepšie niekde pri vode. 

Podobne to majú aj naši psí kamaráti. Preto je aj u nich nutné v týchto dňoch obmedziť výcvik. Vychádzky nechajte až na večer, alebo skoré ráno, kedy slnko tak nepáli. Niektoré plemená sú na prehriatie citlivejšie ako iné, najcitlivejšie sú hlavne šteniatka. 

Je všeobecne známe, že pes sa nemôže potiť a tak jediný spôsobom, akým sa ochladí, je zrýchlené dýchanie s vyplazeným jazykom. Rovnako ako človek v horúcich dňoch potrebuje aj pes dostatočný prísun tekutín, preto musí mať neustále prístupnú misku s čerstvou vodou.

Samozrejmosťou je, že pes, ktorý žije na záhrade musí mať prístupné zatienené miesto. Nespoliehajte sa na to, že mu stačí búda, ktorú slnko rozpáli ako pec. Úplne ideálnym úkrytom je miesto pod stromom, kde môže prefukovať vietor. Skrátka zaistite psovi rovnaké podmienky, aké by ste chceli sami pre seba. 

Rovnako ako väčšina ľudí, aj väčšina psov uvíta vodu, v ktorej sa môže ochladiť. Rozhodne ich ale neskúšajte pokropiť ľadovou vodou z hadice. Také prudké ochladenie by mu spôsobilo teplotný šok. Skúste mu napríklad opatrne z fľaše navlhčiť hlavu, vodu mu ale nelejte do očí. Postupne mu navlhčite aj chrbát, ale len vtedy, ak bude dobrovoľne držať.

Môžete psa vziať trebárs k rybníku, tiež nie je od veci zaobstarať mu na záhradu psí bazénik. Váš kamarát to určite ocení. Dôležité ale je psa nijak násilím nenútiť. Tiež by sa vám nepáčilo, keby vás niekto hodil do vody, keď zrovna nechcete. Pes nie je hlúpy a sám čoskoro zistí, že voda v horúcom dni ho môže osviežiť. A opäť rovnako ako človek, každý pes sa bude v bazéniku chovať inak. Niektorí si do neho pokojne ľahnú a vydržia v ňom odpočívať. Inému stačí vo vode stáť a ochladiť si nohy.

 

Autor: PST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať