Ako pripraviť zvieracích maznáčikov na jar?

13. 04. 2022

Ako pripraviť zvieracích maznáčikov na jar?

Tento rok si síce dáva jar poriadne načas, snáď sa ale v blízkej dobe pár slnečných hrejivých lúčov dočkáme. S príchodom jari ale nesmieme zabudnúť ani na našich chlpatých kamarátov. 

Pes aj mačka sa na jeseň riadne vybavia srsťou. Hlavne teda tí, ktorí sa zdržiavajú vonku. Na jar sa zimnej srsti začnú zbavovať a tak pĺznu. Dobre to vidieť v ich pelechu ale prakticky aj na všetkých ostatných  miestach, kde sa pohybujú. Pĺznutie môže byť spojené aj s nepríjemným svrbením, ktoré zvieracieho kamaráta prinúti k tomu, aby sa srsti zbavoval častým škrabaním. Je preto vhodné mu uľaviť a pomôcť mu pravidelným vyčesávaním. Najlepšie je zaobstarať si na to určenú kefu, ktorá je rozhodne účinnejšia, než nejaký starý vyradený hrebeň. Zároveň tým zabránite tomu, aby sa vám v byte objavovali chuchvalce chlpov. Ušetríte tým veľa času pri upratovaní a tiež sa nebudete musieť po každom pomaznaní prezliekať, pretože vám na šatách pristálo množstvo chlpov.

Akonáhle vonku začne teplota stúpať, začnú byť aktívne aj kliešte. Určite teda nesmieme zabúdať včas svojho štvornohého kamaráta začať chrániť. Cez zimu niektorí chovatelia antiparazitné prípravky prestanú používať, s príchodom jari a s oteplením však kliešte začínajú byť opäť aktívne, preto je najvyšší čas maznáčikovi zaobstarať nový antiparazitný obojok, alebo mu srsť ošetriť iným adekvátnym prípravkom. Ak si nie ste úplne istý čo použiť, poraďte sa s veterinárom.

U psíkov je dôležité neprehnať to na jar s aktivitou. Podobne ako mnohí ľudia aj rada psov netrávila toľko času vonku a preto nemusí byť v rovnakej kondícii ako pred zimou. Aj keď teplejšie počasie láka na šantenie, fyzickú záťaž psa radšej zvyšujte postupne.

Jar je tiež obdobím, kedy začínajú rastliny do ovzdušia uvoľňovať peľ. Na neho môžu byť bohužiaľ alergickí aj naši štvornohí priatelia. Alergia sa spravidla prejaví do troch rokov veku a spoznáte ju tak, že váš maznáčik sa úporne škriabe. Hlavné príznaky sú svrbenie v podpazuší, medzi prstami, oblasť hlavy alebo okolie konečníka. Ak spozorujete, že sa pes alebo mačka neustále škriabe, hoci nemá blchy ani iné parazity, bezodkladne navštívte veterinára. Dlhodobé škrabanie môže spôsobovať zápaly kože.

Rastliny však môžu byť nebezpečné aj tým, že sú jedovaté. Najmä mladé psy skúmajú okolitý svet tak, že všetko hryzú a ochutnávajú . Ale aj mačiatko môže lákať vetvička pohupujúca sa vo vetre a v hre sa do nej zahryzne. Často však zabúdame, že v záhrade číha mnoho jedovatých rastlín, ktorých jed môže zvieraťu spôsobiť nemalé zdravotné problémy, alebo dokonca smrť. Zákerné môžu byť napríklad živé ploty, ktoré psovi bránia vo výhľade do okolia a tak si bude chcieť vytvoriť priechod, alebo vyhrýzť priehľad. Bohužiaľ práve živé ploty sú často vytvárané napríklad z tisu, vtáčieho zobu, a často nechávame po plotoch popínať napríklad brečtan. Nebezpečné môžu byť aj tulipány alebo narcisy, ak by pes vyhrabal ich cibule, je isté, že svoj nález bude chcieť ochutnať. Najlepšie by samozrejme bolo také rastliny zo záhrady úplne odstrániť, k tomu však pristúpi málokto. Ak nechcete riskovať zdravie vášho zvieracieho kamaráta, určite stojí za zváženie, či okolo nebezpečných rastlín nevybudovať zábrany, aspoň do doby, než psík dospeje natoľko, že nebude mať potrebu ich okusovať .

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať