Aké sú najčastejšie chyby pri kŕmení psa?

21. 03. 2022

Aké sú najčastejšie chyby pri kŕmení psa?

Majitelia psov chcú pre svojich miláčikov vždy len to najlepšie. Často sa ale dopúšťajú zbytočných chýb a to práve ich rozmaznávaním pamlskami či prilepšovaním od stolu. Tie môžu viesť k nepríjemným zdravotným ale aj výchovným problémom. 

Kŕmime psa, ako sa nám chce

Psy majú radi pravidelnosť a tá by mala byť aj v kŕmení. Preto by mali jesť každý deň približne rovnaké množstvo a v rovnaký čas. Takto pravidelné kŕmenie je zdravé aj pre jeho trávenie. Ak pes krmivo nezje, odoberte mu misku a dajte až v dobe, kedy je zvyknutý na ďalšie kŕmenie, napr. večer. Takáto dôslednosť sa oplatí, pretože psík sa na jedlo bude tešiť a okamžite ho zje. Dospelého psa je dobré kŕmiť dvakrát denne, hlavne väčšie plemená, ktoré sú náchylné na torziu žalúdka. Úplne nevhodné a nevýchovné je, ak psík svoje kŕmenie nezje v túžbe za niečím lepším, a naozaj dostane alternatívu, napríklad v podobe vareného mäsa alebo zbytkov od stola. 

"Prilepšovanie" od stola

Psy sú priekopníci v žobraní, hlavne vtedy, keď jeho majitelia jedia niečo, čo im vonia. Niekedy je potom veľmi ťažké odolať ich prosiacim psím očiam. Kŕmiť psa jedlom od stola ale nie je dobré, pretože ho tým nielenže rozmaznávate ale aj hovoríte, že má rovnaké postavenie ako vy. Tento zvyk je potom obzvlášť nepríjemný, keď pes prosí jedlo od cudzích ľudí napr. keď k vám príde návšteva alebo vonku. Časté prilepšovanie stravy vareným jedlom môže mať za následok následné odmietanie granúl či konzerv. Ľudská strava je pre psov navyše nevhodná. Väčšie množstvo soli a korenia, ktoré obsahuje ľudské jedlo, preťažuje ľadviny a spôsobuje žalúdočné problémy. Psovi tiež nedávajte krmivo predtým, ako sa sami najete. Je dôležité ho učiť podriadenému postaveniu vo svorke. 

Príliš veľa krmiva

"On vyzerá stále hladný a všetko zje, prečo mu nedopriať?" Toto je častý argument majiteľov prekŕmených psov. Áno, psíky zjedia čokoľvek a v akomkoľvek množstve, ak im to bude chutiť. Dôležité je kŕmiť naozaj len odpovedajúcim množstvom aj v prípade, že bude chodiť hodinu po jedle smutne vylizovať misku.

"Každé psie plemeno má svoju váhu a podľa tej vždy množstvo odmerajte na základe tabuliek alebo odporúčania na obale krmiva. Pri dávkovaní je vždy nutné prihliadnuť individuálne k danému psovi. Pozor dajte aj na pamlsky, nikdy psovi nedávajte viac než je povolená denná dávka. Prekŕmený pes má sklony k obezite a strate pohybu a s tým prichádzajú aj časté zdravotné komplikácie," hovorí Kateřina Gottfriedová, produktová špecialistka prémiového krmiva Prominent.

Kosti pre psa

Častým mýtom je, že dobrý psí pamlsok sú kosti. Tie psy síce majú samozrejme radi, ale môžu byť pre nich aj nebezpečné. Predovšetkým tie, ktoré sú tepelné upravené. Varené kosti (predovšetkým hydinové) môžu jednoducho uviaznuť v tlame alebo žalúdku. Úplne nevhodné sú potom krehké kuracie kosti. Ak chcete psíkovi dopriať kosti, potom voľte surové mäsité kosti z hovädzieho mäsa.

Pohyb pred a po kŕmení

"Tak ako ľudia po jedle odpočívajú, mali by oddychovať aj psy, aby sa všetky živiny z jedla dobre uložili. Predídeme tak aj nebezpečnej torzii (pretočeniu) žalúdka. Pes by mal odpočívať nielen po jedle, ale pokoj by mal mať aj pred kŕmením. Nekŕmte ho tak bezprostredne pred prechádzkou alebo po nej," dodáva Kateřina Gottfriedová, produktová špecialistka krmiva Prominent. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať