Zvažujete stavbu skleníka?
24. 08. 2021
Koniec leta a začiatok jesene je ideálny čas na stavbu nového skleníka. Slnko už nemá takú silu, nemusíte preto na poludnie utekať do tieňa a môžete pracovať po celý deň. V hotovom skleníku si potom na jeseň pripravíte pôdu pre jarný výsev a výsadbu.
Možno si poviete, prečo zaobstarávať skleník, keď podobnú funkciu splní aj fóliovník, ktorý si postavíte svojpomocne lacnejšie a rýchlejšie. Nie je to ale celkom pravda. Lacná fólia vydrží sotva jednu sezónu. Drahší a kvalitnejší potom vydrží sotva 5 rokov. Konštrukciu fóliovníka spravidla vyrobíte z dreva, ktorému vysoká vlhkosť vo fóliovníku na životnosti tiež nepridá. Jedinou výhodou fóliovníka je potom to, že sa dá jednoducho premiestniť.
Na rozdiel od fóliovníka môže kvalitný skleník dobre slúžiť aj desiatky rokov. Pre dlhú životnosť je ale nutné postaviť skleník na kvalitnom základe z betónu alebo tehiel. Na moderných skleníkoch sú sklá v oknách dnes často nahradené polykarbonátovými doskami. Výhodou je, že sú ľahké, dostatočne pevné a na rozdiel od skla aj lepšie tepelne izolujú.
Kvalitné polykarbonátové dosky sú navyše potiahnuté UV fóliou. Tá chráni polykarbonát pred účinkami UV žiarenia, čím zabraňuje degradácii materiálu. Polykarbonát vystavený dlhodobo UV žiareniu môže strácať priehľadnosť a postupne zbelie. UV žiarenie nemusí prospievať aj niektorým rastlinám, takže ochranná vrstva na doskách prináša len výhody.
Dnes sa asi neoplatí zložito vymýšľať vlastnú konštrukciu skleníka, lepšie je zaobstarať si hotovú stavebnicu. Napríklad skleníky HECHT sú vybavené polykarbonátom s UV vrstvou a ich konštrukcia je vyrobená z ľahkých hliníkových profilov, ktoré nekorodujú. Dvaja ľudia taký skleník zmontujú za jedno popoludnie.
Pre skleník je rovnako dôležité vybrať vhodné miesto. Ideálne by na skleník malo celý deň svietiť slnko, zároveň by mal byť dobre chránený pred silným alebo nárazovým vetrom. Určite nie je dobré postaviť ho niekde pod strom, mohli by ho poškodiť padajúce plody alebo vetvy.
V zime je dôležité nenechávať na skleníku ležať silnú vrstvu snehu. Ťažký mokrý sneh by mohol zohýbať hliníkové profily a vylámať polykarbonátové dosky.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.