V čom budete kúriť túto zimu?

06. 10. 2021

V čom budete kúriť túto zimu?

Tento rok leto pravdepodobne nadobro odišlo a zavládlo jesenné počasie. Aj keď sa dá predpokladať, že babie leto prinesie ešte pár slnečných dní, je jasné, že tričká a kraťasy môžeme pre tento rok odložiť do skrine.

V posledných rokoch sme si tak nejak zvykli, že teplé počasie sa preťahovalo až do polovice jesene a tak sú mnohí pomerne rýchlym ochladením na konci leta zaskočení. V chladnejších častiach republiky už niektorí museli zakúriť, a tí ostatní už nervózne sledujú teplomer.

Ak vám dosluhujú kachle, rozhodne nie je čas čakať, kým zima udrie v plnej sile. Možno nie je hlavným dôvodom k okamžitej výmene len skutočnosť, že meniť vyslúžilé kachle v plnej vykurovacej sezóne je zložitejšie, obzvlášť ak bude napríklad aj komín vyžadovať stavebné úpravy, ale aj preto, že staré nadsluhujúce kachle môžu byť nebezpečné. V neposlednej rade je tiež potrebné zobrať do úvahy, že nové kachle s modernou konštrukciou často oveľa kvalitnejšie a predovšetkým efektívnejšie spaľujú. Tým pádom viac hrejú, čo znamená, že nemusíte tak často prikladať čím ušetríte aj nejaké peniaze, zároveň menej dymia a menej zanášajú dymovody.

Moderné krbové kachle majú navyše jednu ďalšiu podstatnú výhodu. Plápolajúci oheň má na väčšinu ľudí hypnotizujúci, ba až priam magický vplyv. Pohľad do ohňa nás fascinuje a zároveň upokojuje. Snáď je to tým, že oheň človeku po tisíce rokov poskytoval nielen teplo, ale aj ochranu pred dravou zverou, zároveň umožnil pripravovať kvalitnú a výživnú potravu.

A aby sme len nechválili...Ak si zaobstaráte krbové kachle do obývačky, zabudnite, že by ste v zime mohli pokojne sledovať televíziu. Oči vám totiž vždy po chvíli skĺznu do plápolajúceho ohňa a započúvate sa do zvuku praskajúceho dreva...

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať