Údržba drevených prvkov v záhrade

13. 10. 2021

Údržba drevených prvkov v záhrade

Drevo do modernej záhrady patrí a prakticky v každej sa nejaký drevený prvok nájde. Či už je to drevený nábytok, latkový plot, drevená terasa, pergola alebo kôlňa, o drevo je dôležité sa starať s istou pravidelnosťou. Jedná sa o prírodný materiál, ktorý môže byť napadnutý škodcami, plesňami alebo hubami, a tak keď údržbu trebárs len raz zanedbáte, môže to viesť k nenávratnému poškodeniu.

Práve jeseň je dobou, kedy je potrebné drevené prvky v záhrade ošetriť. V prvom rade drevo kvalitnou povrchovou úpravou zakonzervujeme na zimu. Prenikajúca vlhkosť, ktorá v dreve v zime zamŕza, rozrušuje štruktúru dreva. Drevo sa stáva krehkejším, ľahšie praskne a otvára sa spóram húb a plesní. Povrchová úprava preto zároveň poskytuje drevu ochranu pred hnilobami.

Aký náter zvoliť? Rôznych typov ochranný náterov je na trhu nespočetné množstvo a neustále sa vyvíjajú nové. Bolo by preto asi chybou odporučiť jeden konkrétny. Skúsený a poctivý predajca vám vždy odporučí ten najvhodnejší, kedy zároveň zohľadní vaše špecifické požiadavky a podmienky, ktorým bude náter vystavený.

Drevené prvky spravidla vyžadujú údržbu raz za rok. S tým, ako sa zlepšujú vlastnosti ochranných náterov, v niektorých prípadoch nie je nutné drevo ošetrovať každoročne, je však dôležité stav dreva každý rok aspoň skontrolovať. A keďže na jeseň množstvo rastlín zhodí lístie, často sa nám takto sprístupnia aj pergoly, ktoré sú v sezóne ukryté pod popínavými rastlinami, odkryjú sa aj ploty inak skryté za kríkmi a kvetinami. A práve dreveným konštrukciám v blízkosti záhonov a rastlín je nutné venovať zvláštnu pozornosť, pretože bývajú vplyvu vlhkosti vystavené najviac. Ochranné nátery býva spravidla lepšie uskutočňovať vo viac slabších vrstvách, dôležité ale je, aby bolo drevo suché. Nájsť vhodnú dobu, kedy náter aplikovať, preto môže byť v sychravých jesenných dňoch trochu zložitejšie.

Povrchová úprava zastrešených drevených terás býva často podceňovaná, napriek tomu, že je drevo zaťažované niekoľkonásobne viac než kdekoľvek inde. Špina a vlhkosť sa v ňom pritom jednoducho stáva živnou pôdou pre hnilobu. Podlahu preto ošetrujte každoročne. Starostlivo ju umyte, nechajte dôkladne vyschnúť a následne aplikujte špeciálny ochranný olej, ktorý sa vsiakne do dreva a hlboko ju zakonzervuje proti prenikaniu vlhkosti.

O ochrane dreveného nábytku sme už pred časom písali, napriek tomu si pár základných pravidiel pripomenieme. Náter volíme podľa typu dreva, pred aplikáciou nábytok ľahko prebrúsime jemným brúsnym papierom. V zime nábytok na záhrade využívať nebudete, preto je najvhodnejšie ho upratať do suchých priestorov. Ak to nie je možné, zakryte ho aspoň vhodnou priedušnou plachtou a zaistite, aby nestál vo vode po daždi alebo v kalužiach z roztápajúceho snehu. Rozhodne ho ale nezakrývajte nepriedušnými fóliami, pod ktorými by sa naopak vlhkosť zadržovala. 

Skontrolujte drevené kôlne, pergoly a ďalšie drevené stavby. U nich naozaj nie je priestor na akékoľvek zanedbanie. Spravidla bývajú v kontakte so zemou a vlhkosť môže spôsobiť na ukotvení konštrukcie tak rozsiahle poškodenia, ktoré môžu mať za následok nutnosť strhnutia celej stavby. Ochranné nátery tu preto nepodceňujte. Najvhodnejší prostriedok vám odporučí odborný predajca. Zároveň nezabudnite skontrolovať pevnosť a stabilitu takých stavieb. Silné jesenné vetry a neskôr vrstva ťažkého snehu na streche kvalitu konštrukcie naozaj preveria.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať