Prečo nechať zapojenie kachlí na odborníka?

04. 11. 2022

Prečo nechať zapojenie kachlí na odborníka?

Pripojiť kachle ku komínu sa môže zdať jednoduché. Jeden by povedal, že stačí zaobstarať dymovody potrebnej dĺžky a nasadiť ich medzi kachle a komín. Bohužiaľ tomu tak nie je a keď kachle pripojíte nesprávne, môžete si zarobiť na poriadne problémy.

S ohľadom na rastúce ceny energií je jasné, že mnoho ľudí sa vracia ku klasickým kachliam.

Pripojeniu nových kachlí by vždy mala predchádzať revízia komína. Ak iba meníte staré kachle za nové s rovnakými parametrami a revíziu pri výmene zanedbáte, pričom dodržiavate pravidelné povinné revízne prehliadky a čistenie, problém to byť nemusí. Ak však zapájate iný typ kachlí s inými technickými parametrami, alebo dokonca nové kachle zapájate do roky nepoužívaného komína, riskovať zanedbanie revízie sa nemusí oplatiť. 

Komín a kachle musia byť laicky povedané vzájomne kompatibilné. Dĺžka aj vnútorný priemer komína musí odpovedať výkonu kachlí. Ak by bol ťah komína nízky, bude dochádzať k zlému spaľovaniu, kachle budú málo hriať, budú dymiť a komín a kachle sa budú nadmerne zanášať. Ak by bol ťah naopak príliš vysoký, bude vzrastať spotreba paliva a vysoká teplota povedie k trvalému poškodeniu kachlí.

Na ľahkú váhu nemožno brať ani dĺžku a priemer dymovodov. Priemer dymovodu musí odpovedať priemeru ústia na kachliach, nie je možné ho pomocou nejakej redukcie zúžiť, aby pasoval do užšieho otvoru v komíne. Lenže len tak zväčšiť otvor do komína tiež nie je možné, to musí urobiť vždy odborník. Vstupný otvor do komína totiž musí odpovedať jeho parametrom. Navyše musí byť úprava urobená tak, aby všetko dobre tesnilo a nemohlo dochádzať k úniku splodín do miestnosti.

Často sa zabúda na problém, ktorý môže spôsobiť obyčajný digestor. V domoch, v ktorých sa najskôr varilo na kachliach sú dnes inštalované moderné varné dosky s digestormi. Ak digestor len cirkuluje vzduch cez filter, problém to nie je. Ak však odvádza paru von, znižuje v miestnosti tlak vzduchu. Keď potom zakúrite v kachliach, ktoré nasávajú vzduch z miestnosti a odvádzajú ho komínom a súčasne s tým je spustený digestor, a navyše zavreté okná aj dvere, s veľkou pravdepodobnosťou sa stane, že v súťaži preťahovania vyhrá digestor a obráti ťah v kachliach. A ako iste tušíte, dymový zápach je ten najmenší problém...

Ďalším pomerne častým problémom je, že sa zabúda na optimálny výkon kachlí. Ak majú kachle zbytočne vysoký výkon, budú miestnosť prekurovať. Môže to viesť k poškodeniu v podobe popraskanej podlahy, omietky a nábytku v okolí. Také kachle budete škrtiť, spaľovanie nebude optimálne, kachle, dymovod aj komín sa budú nadmerne zanášať. 

Ak budú mať kachle naopak výkon poddimenzovaný, budete ich prekurovať nad ich optimálny výkon. Nielenže budete musieť prakticky nepretržite prikladať, pomerne rýchlo prepálite dymovod a čoskoro bude nasledovať aj zničenie samotných kachlí.

Kachle aj komín skrátka musia odpovedať požiadavkám vykurovaného priestoru.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať