Postavte si pergolu svojpomocne

20. 07. 2021

Postavte si pergolu svojpomocne

Stavba pergoly nemusí byť náročná, a ak nebude väčšia než 25 m2, vyššia než 5 m a bude ďalej ako 2 m od susedovho pozemku, nepotrebujete ani stavebné povolenie. Samozrejme aj za predpokladu, že je stavba pergoly v súlade s územným plánom. (Pre istotu sa preto radšej informujte na príslušnom stavebnom úrade)

Najskôr si dobre premyslite, kde bude pergola stáť. Ideálne je miesto, ktoré vám na jednej strane poskytne súkromie a na druhej budete mať zaujímavý výhľad, trebárs na záhradné jazierko. Pri výbere umiestnenia pergoly je dobré využiť už existujúce zatienenie (živý plot, dom...), aby pod pergolou nepálilo slnko celý deň. Rozhodnite sa tiež, či má pergola iba tieniť, alebo má aj chrániť pred dažďom. Ak chcete iba tieň, môže pergola slúžiť len ako základ pre popínavé rastliny, bude vzdušnejšia, než použijete nejakú nepriehľadnú strešnú krytinu.

Zaujímavým riešením zastrešenia môže byť aj skombinovanie priehľadných polykarbonátových dosiek a popínavých rastlín. Pergola bude pôsobiť vzdušne, zároveň bude chrániť pred dažďom. Polykarbonát je zároveň ľahký, preto konštrukciu moc nezaťaží. Strecha z polykarbonátu by ale mala mať aspoň minimálny sklon, aby na nej nestála voda.

Ak sa rozhodnete postaviť pergolu svojpomocne, pravdepodobne ako stavebný materiál použijete drevo, pretože je najdostupnejšie a pomerne ľahko sa s ním pracuje. Z dôvodu trvanlivosti potom odporúčame použiť smrekovec alebo borovicu. Smrek je síce dostupnejší a lacnejší, nie je však tak odolný, životnosť pergoly tak bude podstatne kratšia. 

Pergolu si najskôr starostlivo naplánujte a nakreslite si plánik. Podľa neho potom jednoducho spočítate, koľko budete potrebovať trámov, dosiek, foršní alebo lát. Nezabúdajte ani na spojovací materiál. Skrutky vyberajte radšej s imbusovou alebo ešte lepšie hviezdicovou hlavou, budú sa ľahšie uťahovať.

Pri práci sa nezaobídete bez kvalitnej akumulátorovej vŕtačky a píly

Najskôr si pripravte základ

  1. Pomocou kolíkov a povrazu vymedzte pôdorys
  2. Odoberte po celej ploche cca 20 cm zeminy, zároveň plochu zrovnajte do roviny podľa vodováhy.
  3. Zabetónujte pätky pre zvislé trámy, alebo pre ne vybetónujte základy (podľa typu pätiek)
  4. Pomocou cementu alebo betónu upevnite jednotlivé diely okolitého obrubníku. Dbajte pri tom na to, aby bol rovný. Toho dosiahnete tak, že si výšku a smer obrubníka vytýčite pomocou povrazu, ktorý napnete medzi dva kolíky.
  5. Po dôkladnom vytvrdnutí vyplňte základ štrkom. Ten dobre zhutnite (napr. vibračnou doskou) a pomocou vodováhy a laty dokonale zrovnajte.
  6. Na štrk položte dlažbu
  7. Škáry v dlažbe dôkladne vysypte pieskom

Konštrukcia pergoly

  1. Pripravte si potrebné drevo, podľa plánika ho narežte a ošetrite vhodnou impregnáciou. Tým zaistíte, že bude drevo impregnované aj v spojoch, ktoré budú po skonštruovaní nedostupné.
  2. Do pätiek upevnite zvislé trámy potrebnej dĺžky. Ich dĺžkou ovplyvníte, či bude strecha vodorovná alebo šikmá. Dbajte pritom na to, aby boli trámy v dokonale zvislej polohe.

  3. Pripevnite vodorovné väznice.


  4. Zavetrajte ich pomocou šikmých vzpier.


  5. Pripevnite kolmé krokvy.


  6. Kolmo cez krokvy dajte strešné laty. Na ne potom môžete položiť krytinu.

Tým je základná konštrukcia pergoly v podstate hotová. Nezabudnite ju raz za čas ošetriť vhodným náterom.

Pergolu vybavte vhodným záhradným nábytkom, ktorý dobre odolá poveternostným vplyvom. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať