Máte kachle s výmenníkom? Čo keď nepôjde prúd?

23. 09. 2022

Máte kachle s výmenníkom? Čo keď nepôjde prúd?

Kachle s tepelným výmenníkom sú skvelou alternatívou pre rôzne typy kotlov v prípade, že chcete vykurovať celý dom. Najmä v súčasnosti pri stúpajúcich cenách energií dávajú možnosť, ako znížiť výdaje za teplo. Lenže keď vypadne elektrina, bude mať väčšina kachlí aj kotlov na tuhé palivá problém.

Obeh vody spravidla obstaráva obehové čerpadlo, ktoré zaisťuje, aby horúca voda z výmenníka putovala do radiátorov a späť do výmenníka sa vracala ochladená voda. Ak sa obeh zastaví, voda vo výmenníku sa môže začať variť a stúpajúci tlak je nutné niekde uvoľniť. Ak je v systéme správne fungujúci poistný ventil, budete mať v lepšom prípade doma len potopu. Keď ale ventil zlyhá, tlak si nájde inú cestu. Najčastejšie praskne liatinový výmenník, roztrhnúť sa ale môže ktorákoľvek časť celého systému, od rúrok až po radiátory. Pri kachliach to môže znamenať nutnosť ich kompletnej výmeny, horšou variantou snáď môže byť len rúrka prasknutá v stene alebo v podlahe, znamenajúca búranie a stavebné úpravy.

Ideálne by bolo mať tzv. samoťažný systém, v ktorom horúca voda obieha sama, vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam a jej obeh nie je závislý na elektrine. Nie vždy je však možné kachle takýmto spôsobom zapojiť. Systémy sú preto vybavené zmieňovaným obehovým čerpadlom a ak vypadne elektrina, je nutné okamžite konať. Ak nemáte žiadny záložný systém elektriny, neostáva nič iné, než kachle uhasiť. Pokiaľ trvá výpadok len pár minút alebo hodín, dá sa to udržať, keď nastane kalamita, kedy napr. námraza poškodí elektrické vedenie, výpadok môže trvať aj niekoľko dní.

V takom prípade je potrebné mať k dispozícii záložný zdroj, ktorý zaistí chod obehového čerpadla. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ideálny bude akumulátorový zdroj, ktorý je možné zapojiť tak, že sa v prípade výpadku sám aktivuje a začne čerpadlo napájať. Lenže batérie majú obmedzenú kapacitu a čerpadlo môžu napájať nanajvýš niekoľko hodín.

Benzínový generátor má oproti tomu výhodu, že môže nepretržite bežať aj niekoľko dní, stačí len dopĺňať palivo. Lenže bežne dostupné centrály nevedia automaticky naštartovať pri výpadku prúdu, vyžadujú ručnú obsluhu. Ak ste pri výpadku elektriny doma, nie je to problém. V dobe, kedy ale doma nie ste pravdepodobne v kachliach nikto nekúri a k temperovaniu využívate len elektrinu, čo tiež nebude zásadný problém, len bude doma zima. Ak máte napríklad kotol na pelety, ten bez elektriny nevydrží.

Najlepším riešením je akumulátorový záložný zdroj v kombinácii s elektrickou centrálou. Batérie môžu kachle alebo kotol udržať v prevádzke tých pár hodín, keď nie ste a doma a následne môžete centrálou napájať tak čerpadlo, ako dobíjať batérie.

Akú centrálu ale zvoliť? Je nutné zohľadniť najmä primeraný výkon. Ten musí odpovedať tomu, či chcete napájať iba systém kúrenia, alebo chcete časť výkonu centrály využiť aj pre napájanie ďalších spotrebičov. Ďalej je dôležité vybrať centrálu s vhodným typom regulácie výstupného napätia. Práve regulácia napätia zabezpečí, aby v zásuvke na centrále bolo stabilne 230 V rovnako, ako v bežnej elektrickej zásuvke. 

Centrály s AVR reguláciou sú výkonné, hodia sa napríklad aj na použitie na stavbách

Centrály s AVR reguláciou sú síce spravidla citeľne lacnejšie a mávajú vyšší výkon než invertorové centrály. AVR je totiž pomerne jednoduchá technológia regulácie napätia, ktorej zásadnou nevýhodou je, že tieto centrály mávajú ľahko vyššiu spotrebu paliva než invertorové centrály, navyše nemusí napätie za všetkých okolnosti udržať presne, s čím môžu mať problém najmä niektoré citlivejšie spotrebiče. K zakolísaniu napätia môže dôjsť napr. vo chvíli, kedy zapne čerpadlo pripojené k centrále.

Invertorové centrály môžu napájať aj citlivú elektroniku. Niektoré sú veľmi kompaktné, preto nájdu využitie nielen ako záložný zdroj, ale hodia sa aj na cestovanie. 

Invertorová centrála má na výstupe často lepší priebeh napätia, než aký je aj v klasickej zásuvke v bežnej elektrickej sieti. Väčšina invertorov tiež riadi otáčky motora a tým aj spotrebu paliva podľa toho, koľko je z nej aktuálne odoberané energie. V tomto ohľade teda pracuje efektívnejšie než AVR centrála. Nemusíte sa báť k nej pripojiť ani citlivejšiu elektroniku. Malé invertorové centrály sú konštruované tiež vo veľkosti kufra, preto ich môžete používať nielen ako záložný zdroj doma, ale využijete ich aj pre napájanie karavanu, obytného auta, poskytnú energiu aj na lodi, hausbóte a všade, kde je to potrebné.


Autor: PST

Súvisiace kategórie:

Kachle

Generátory elektriny


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať