Kameň nič nepokazí v žiadnej záhrade

26. 08. 2021

Kameň nič nepokazí v žiadnej záhrade

Prírodné materiály sú dnes často nahrádzané v záhradách betónom a plastom. Do modernej záhrady sa síce betón môže hodiť, ale ruku na srdce, v betónovom prostredí nemôže žiadna rastlina pôsobiť úplne prirodzene.

Prírodné prvky, ako je kameň a drevo, sprevádzajú človeka od praveku. A možno ešte dlhšie. Možno práve kameň urobil človeka človekom, keď ho náš prapredok vzal prvýkrát do ruky, aby s ním rozbil tvrdý orech. Kameň do prírody patrí, mnohí veria, že kamene môžu vyžarovať pozitívnu energiu. Rozhodne kameň pôsobí pozitívnejšie ako umelý betónový prefabrikát.

Možnosti využitia kameňa v záhrade sú takmer neobmedzené. Tou najjednoduchšou možnosťou je využitie kamienkov ako mulču do záhonov. Okruhliaky alebo štrk pod kvetinami a kríkmi pôsobia prirodzene a na rozdiel od kôry sú trvanlivé. Efekt môžete zlepšiť, keď náhodne do drobného kamenia rozmiestnite pár väčších balvanov. Kvetinový záhon zároveň môže prejsť plynule k skalke. Stačí navŕšiť pár balvanov a väčších kameňov, medzery medzi veľkými kameňmi vyplniť drobnejším štrkom a pomocou štrku dosypať aj plynulý prechod po obvode skalky. Všetko potom pôsobí úplne prirodzene, na záhrade tak vlastne vznikne efekt dokonalého prírodného suťoviska. 

Plochými kameňmi môžete nahradiť nevzhľadné betónové chodníky. Či už poctivo vyskladáte z kameňov chodník, alebo do záhrady umiestnite len pár nášľapov, vždy dosiahnete vzhľad, ktorý bude vzbudzovať pocit, že kamene tam proste patria. Efekt umocníte v záhradách so sklonom, kde z kameňov vystaviate suché oporné múriky a schody. Budú pekné hneď po dobudovaní, ešte lepšie ale budú, keď sa v nich uchytia rastlinky. 

Ak sa nebojíte lopaty a miešačky, kameň je skvelý stavebný materiál. Z kameňa je možné postaviť aj vyššie múriky, zabetónovať ich do chodníka, či do podlahy na terase.

S pomocou kameňa tiež jednoducho skryjete všetko, čo je nevzhľadné a kazí celkový dojem zo záhrady. Napríklad nevzhľadné betónové skruže studne obmurujte kameňom, doplniť ich môžete aj o drevenú strechu s falošným rumpálom.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať