Chcete ušetriť? Postavte si letnú kuchyňu!

12. 08. 2022

Chcete ušetriť? Postavte si letnú kuchyňu!

Ceny elektriny a plynu šplhajú do astronomických výšin, a kde kto premýšľa, ako znížiť spotrebu a obmedziť tak výdaje. 

V lete, keď nie je potrebné kúriť majú v domácnostiach najvyššiu spotrebu väčšinou spotrebiče, ktoré vyrábajú teplo, alebo naopak chladia. Je to najmä bojler alebo plynový kotol pre ohrev vody, práčka, elektrická či plynová rúra, sporák alebo klimatizácia. Bez práčky sa zaobídeme len ťažko, ohrev úžitkovej vody je v lete možné doplniť solárnymi panelmi, ako ale vyriešiť varenie? Taká elektrická rúra môže mať príkon aj 2,5 kW a to už dokáže elektromer pekne roztočiť. Ak budete piecť na nedeľu hus niekoľko hodín, radšej ani nepočítajte, koľko vás to bude stáť. Nehovoriac o tom, že rozpálená rúra v horúcom letnom dni rozohreje domácnosti natoľko, že klimatizácia pobeží prakticky nepretržite. 

Premýšľali ste niekedy o tom, že by ste si na záhrade postavili letnú kuchyňu? Má to hneď niekoľko výhod. Predovšetkým budete variť vonku a nebudete tak ohrievať už tak prehriaty dom. A pri dnešných cenách energií asi nebude od veci vytiahnuť zo stodoly starý sporák na drevo, zrenovovať ho a využiť v letnej kuchyni. A keď nezoženiete starý sporák, stále sa dá zaobstarať nový, napríklad HECHT VULCANUS.

Zakúrite drevom, ktoré je ešte stále relatívne lacné, na platni navaríte, v rúre napečiete. Pritom budete na čerstvom vzduchu. Samozrejme kachle nepostavíte doprostred záhrady, ale keď ste trošku šikovný, stačí zohnať pár tehiel, nejaký ten trám, foršňu a laty na vybudovanie prístrešku, ktorý poskytne tieň a ochráni vás pred letnou búrkou. A keď už budete v tom budovaní, čo treba ešte pristaviť gril či malú udiareň. 

Tak čo, už máte po ruke ceruzku a papier a kreslíte prvé návrhy projektu?

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať