Ako vypočítať správny výkon kachlí?

08. 11. 2022

Ako vypočítať správny výkon kachlí?

Súčasná energetická kríza núti stále viac ľudí, aby sa od pohodlného vykurovania elektrinou alebo plynom vrátili ku klasickým kachliam. Aj napriek všetkým zdražovaniam je drevo stále jedným z najekonomickejších spôsobov, ako doma zakúriť. 

Ak zvažujete zaobstaranie nových kachlí, určite ich nevyberajte len na základe ich dizajnu. Vzhľad je síce veľmi dôležitý, často sa ale zabúda na to, že ešte dôležitejší je výkon kachlí.

Ak si zaobstaráte kachle s nízkym výkonom, aby ste vykúrili požadované priestory, budete musieť kachle prekurovať. Tým sa bude zvyšovať nielen spotreba dreva, ale bude sa zároveň znižovať životnosť kachlí. Pomerne skoro sa totiž vysokou teplotou zničia niektoré diely kachlí a ak by došlo k ich prepáleniu, môže byť únik splodín do miestnosti životu nebezpečný.

Ak si naopak obstaráte kachle predimenzované, teda so zbytočne vysokým výkonom, budete mať doma prekúrené a budete musieť neustále vetrať. Spotreba dreva bude zbytočne vysoká. Prípadne naopak budete v kachliach kúriť málo, aby ste výkon stlmili. Lenže potom bude dochádzať k nedokonalému spaľovaniu, čo bude mať za následok rýchlejšie zanášanie kachli, dymovodu aj komína a tým aj nutnosť pravidelnejšieho čistenia. Zadechtovaný komín potom môže byť aj príčinou vzniku požiaru.

Ako ale určiť správny výkon kachlí? Na presné určenie výkonu by bolo potrebné poznať tepelné straty domu, čo znamená pomerne zložité výpočty zahrňujúce množstvo faktorov. Taký výpočet by bolo nutné zveriť profesionálom.

Ak sa však uspokojíte s výpočtom založenom na obyčajnom odhade tepelných strát budovy, môžete využiť našu online kalkulačku:

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať