Ako pripojiť nové kachle do starého komína

25. 08. 2022

Ako pripojiť nové kachle do starého komína

Leto síce končí až v druhej tretine septembra, ale rozhodne by sme sa nemali nechať príjemnými teplotami ukolísať. Posledné roky nás opakovane presvedčili, ako nepredvídateľné počasie môže byť. 

Možno ste boli zvyknutí s nástupom chladného počasia jednoducho otočiť termostatom a oknom z domu sledovať nástup jesene. Tento rok ale bude situácia pre mnohých iná. Kúriť plynom alebo elektrinou je dnes luxus, ktorý si pravdepodobne vyberú len tí, čo inú možnosť nemajú.

Zvýšený záujem o krbové kachle všetkého druhu však ukazuje, že stále viac ľudí bude tento rok kúriť drevom. S tým však môže vzniknúť niekoľko problémov.

Tí, ktorí sa pred rokmi kachlí zbavili a prešli na elektrinu alebo plyn, budú teraz kachle pripájať do starých komínov. Na prvý pohľad to síce môže vyzerať ako jednoduchá záležitosť, lenže...

Každé kachlé majú iné nároky na priemer aj materiál komínového prieduchu. V každom prípade je nutné začať kontrolou stavu komína a jeho vyčistením. Mimochodom povinnosť čistenia a kontroly dokonca ukladá aj zákon a uskutočňovať by sa mala aspoň raz ročne. Uskutoční ju kominár, ktorý vám vydá potvrdenie.

Ak viete, aké kachle komín využívali, najjednoduchšie bude zaobstarať kachle podobných parametrov. Tu je dobré poznamenať, že skladové zásoby predajcov kachlí nie sú neobmedzené a tak sa ľahko môže stať, že niektoré typy kachlí môžu byť v súvislosti so zvýšeným záujmom rýchlo vypredané.

Ak sa rozhodnete použiť kachle odlišné, než tie pre ktoré bol komín určený, bude nutné poradiť sa s odborníkom, ktorý spočíta a overí, či je pripojenie kachlí k stávajúcemu komínu možné, alebo je nutná jeho úprava. V prípade úpravy komína sa potom nevyhnete ani nutnej revízii.

Vytiahnuť zo stodoly staré kachle po babičke tiež nemusí byť vždy dobrý nápad. Keď už sa k tomu rozhodnete, nechajte ich radšej skontrolovať odborníkom, či sú v poriadku a plne funkčné.

Nezabudnite, že pravidelné kontroly komína sú povinné. Doklady o prevedenej kontrole si schovajte, inak môže hroziť tučná pokuta. V prípade požiaru môže tieto doklady vyžadovať poisťovňa. A predovšetkým kontrolami chránite zdravie a život svoj aj svojej rodiny. Pár ušetrených desiatok eur určite nestojí za otravu oxidom uhoľnatým.

 

Autor: PST

 

Súvisiace produkty:

KACHLE HECHT


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať