Ako do dielne vyrobiť policu na drobný materiál

07. 09. 2021

Ako do dielne vyrobiť policu na drobný materiál

Nedávno sme si v článku o tom, ako vybaviť malú príručnú dielňu sľúbili, že si vyrobíme praktickú poličku na skrutky a iné drobnosti. A sľub dnes splníme.

Čo na výrobu budeme potrebovať?

Z náradia to bude vŕtačka, brúska, píla, uholník, meradlo (zvinovací meter), ceruzka a štetec.

Ďalej budete potrebovať cca 1 m hranolu s rozmermi aspoň 60 x 60 cm, drevenú dosku s rozmermi 1600 mm x 300 mm (rozmery sú len približné, budú vychádzať z veľkosti a počtu použitých pohárov), poháre so skrutkovacími viečkami (menšie zaváraninové poháre alebo poháriky od detských výživ), niekoľko skrutiek, podložiek a lak alebo lazúru pre finálnu úpravu dreva. 

Najskôr si na hranol rozmerajte rozloženie viečok od pohárov. Viečka by sa mali striedať po vodorovných a zvislých stranách hranolu tak, ako na obrázku. Ak by ste ich dali natesno vedľa seba, poháre by sa z viečok nepohodlne odskrutkovávali. Upravte dĺžku hranola podľa počtu použitých viečok a brúskou starostlivo zabrúste všetky nerovnosti a hrany. Hranol opatrite povrchovou úpravou. Následne naňho pomocou skrutiek pripevnite všetky viečka. Každé viečko priskrutkujte dvoma skrutkami, aby sa neotáčalo. Pod skrutky je vhodné dať podložky, ktoré pritiahnu viečko k hranolu pevnejšie a zabránia, aby sa viečka cez malé hlavy skrutiek nevytrhlo.

Teraz si pílou z dosky odrežte bočnice. Na pílenie je vhodná ručná kotúčová píla, ktorá vedie rez rovnejšie než píla priamočiara. Ak policu vyrábate z podyhovanej dosky, je dobré miesta, kde budete dosku rezať, prelepiť po celej dĺžke rezu lepiacou páskou. Páska zaistí, že sa dyha nebude pri rezaní toľko strapkať a vytrhávať. Bočnice budú tvoriť dva štvorce, ktorých rozmery sú určené súčtom polovice prierezu hranola, výškou použitých pohárov (plus počítajte s rezervou na voľné otáčanie hranolu s pohármi)

Príklad: Prierez hranolu je 6 cm (polovica je 3 cm), výška pohárov je 15 cm. Potom teda 3 cm + 15 cm je 18 cm. Pridáme rezervu 3 cm na voľné otáčanie, aby sa poháre nikde nezachytávali, a tým dostaneme 21 cm. Odpílime teda dva štvorce 21 x 21 cm.

Vrchná doska police bude mať po kratšej strane rovnakú dĺžku ako bočnice (v príklade 21 cm) a dlhšia strana bude súčtom dĺžky hranolu plus 2x hrúbka bočnice. 

Dosky brúskou zbavíme všetkých nerovností po pílení. Pomocou skrutiek spojíme policu tak, že vrchná doska bude uložená na bočniciach. Do bočníc vyvŕtame otvory na uchytenie hranola s viečkami. Otvory budú umiestnené na prednej spodnej strane bočníc. Vzdialenosť od spodného a predného okraja bočníc tvorí polovicu prierezu hranolu (v príklade je to 3 cm). Teraz policu ošetrite povrchovou úpravou. 

Na zadnú stranu police si pripevníme závesy na zavesenie na stenu.

Hranol si z oboch strán v strede predvŕtame. Diera však musí mať menší priemer než skrutky, ktoré budú využité k jeho upevneniu. Hranol si následne pomocou skrutiek upevnite medzi bočnice tak, aby sa mohol otáčať.

Teraz už stačí policu zavesiť a do viečok naskrutkovať poháre. Skrutky, samorezky, matice a ďalší drobný materiál je v pohároch dobre vidieť. Stačí len zásobník otočiť tak, aby potrebný pohár bol dnom dole a potom ho od police odskrutkovať...

PS: Na chate či chalupe môžete policu použiť aj v kuchyni na korenie. Drobnou nevýhodou však je, že viečka pevne priskrutkované na hranole sa ťažko umývajú. 

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať