Zima je ideálne obdobie na množenie niektorých drevín

13. 01. 2022

Zima je ideálne obdobie na množenie niektorých drevín

V zime je na záhrade o poznanie menej práce než po zbytok roku. Ak však nedočkavo vyzeráte prvé jarné dni, aby ste mohli začať skrášľovať svoje záhradné kráľovstvo, máme pre vás typ, ako si už teraz namnožiť niektoré rastliny, aby ste ich na jar mohli vysadiť.

Množenie stromov a kríkov pomocou rezkovania je veľmi obľúbená metóda. Napodiv funguje veľmi dobre v zime. Jednoducho tak môžete množiť niektoré stromy, kríky, ale aj popínavé rastliny. Vŕby, topole, moruše alebo trebárs platany sa takto množia naozaj jednoducho, táto metóda však dobre funguje napríklad pri zlatom daždi, hortenzii, ríbezliach a niektorých ďalších kríkoch. Použiť sa dá aj pre množenie vínnej révy či zimolezu.

Rezky odrezávajte v dobe, kedy nemrzne. Vyberajte mladé tohtoročné výhonky, hrubé by mali byť cca 5-8 mm, dlhé 15-20 cm. Sadenica by mala mať ideálne aspoň dva páry zdravých a dobre vyvinutých púčikov. Ak rezkujete stálezelené rastliny, odstráňte všetky listy z dvoch spodných tretín rezku.

Vrchnú stranu sadenice šikmo zrežte, na spodnej strane zrežte kúsok kôry a ošetrite ju koreňovým aktivátorom. Dávajte pozor, aby ste omylom sadenicu neotočili, nie je preto od veci označiť si vrch už pri rezaní napríklad kúskom lepiacej pásky.

Takto pripravené sadenice zasaďte do vlhkého piesku do hĺbky približne polovice dĺžky. Pozor, piesok nesmie vyschnúť, preto ho pravidelne kontrolujte a polievajte. Umiestnite ich do chladných priestorov, kde nezamrzne, napríklad do pivnice alebo garáže. Na jar ich presaďte do kvetináčov s hlinou. Na záhradu ich vysaďte až po posledných mrazoch tak, aby nad zem vyčnieval len posledný zdravý a silný puk. Nezabudnite, že než rastlina riadne zakorení, bude vyžadovať pravidelný prísun vody.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať