Vyrobte si jednoduché kŕmidlo!

02. 02. 2020

Vyrobte si jednoduché kŕmidlo!

Kŕmidlom v záhrade alebo na parapete urobíte radosť nie len prezimujúcim vtáčikom ale aj vašim deťom, ktoré pohľad na kŕmiace sa vtáctvo určite poteší. 

Kŕmidlo je dnes možné zakúpiť takmer v hociktorej predajni, ak si ho však vyrobíte sami a do jeho výroby zapojíte aj deti, o to väčšiu radosť budete mať vo chvíli, kedy na vlastnoručne vytvorené dielo začnú prilietať sýkorky a ďalšie vtáky, ktoré u nás prežívajú zimu. 

Na výrobu jednoduchého kŕmidla je možné použiť aj nepotrebné veci, ktoré by ste inak vyhodili. 

Najjednoduchšie kŕmidlo môžete vyrobiť napríklad z čistej PET fľaše. Do dna fľaše urobte niekoľko dierok, aby sa vo fľaši nemohla držať voda. Približne 4-5 cm od dna vyrežte po stranách oproti sebe dva otvory s priemerom 7-8 cm. Tieto otvory budú slúžiť vtáčikom na zobanie krmiva z fľaše. Aby však vtáčik mohol na fľaši pohodlne sedieť, bude potrebné urobiť bidielko. Pod veľkými otvormi preto vytvorte dva malé, cez ktoré umiestnite guľatinu alebo rovno vetvičku tak, aby vyčnievala po oboch stranách pod kŕmiacimi otvormi. Posledné čo musíte urobiť je nasypať vhodné krmivo a zavesiť fľašu na konár stromu alebo na miesto, kde budú hladní vtáčikovia v bezpečí. 

Ďalšie veľmi jednoduché kŕmidlo si môžete zhotoviť z dvoch plastových misiek pod kvetináč a kúsku drevenej guľatiny. Ideálne je, ak máte jednu menšiu misku, jednu väčšiu a približne 15 cm dlhú guľatinku. Dobre poslúži napríklad násada zo starej metly. Ďalej budete potrebovať dve samorezné skrutky, dve veľké podložky a cca 10 cm drôtu na vytvorenie očka na zavesenie. 

Začneme tým, že do stredu misiek vyvŕtame otvory. Ďalej predvŕtame otvory do oboch koncov guľatiny. Tie budú slúžiť pre skrutky, preto by ich priemer mal odpovedať použitým skrutkám tak, aby išli do guľatiny pevne priskrutkovať - dávajte však pozor, aby nepraskla. Na jednu stranu priskrutkujeme stredovou dierou menšiu misku, pod skrutku použijeme podložku, ktorá misku ku guľatine pevne pritiahne. Menšia miska bude slúžiť ako zásobník na krmivo. Rovnakým spôsobom pripevníme na druhú stranu guľatiny aj väčšiu misku, ktorá bude slúžiť ako strieška. Vedľa podložky potom vývŕtame oproti sebe ďalšie otvory, ktoré poslúžia na prevlečenie drôtu alebo povrázku na zavesenie. 

Kŕmidlo zavesíme na vhodné miesto tak, aby sme mohli prilietajúce vtáčiky pozorovať a aby na ne nemala prístup mačka. Odporúča sa tenký konár na okraji stromu vo výške cca 2 metrov nad zemou. 

Čo ponúknuť vtáčikom?

Najvhodnejším krmivom sú semienka slnečnice, podrvené vlašské orechy a pridať môžete aj proso, mak, lúpaný ovos alebo pšenicu. Naopak v žiadnom prípade nedávajte do kŕmidiel chlieb a pečivo. Vtáčikom by mohlo spôsobiť veľké zdravotné problémy a dokonca by mohli uhynúť.

Vtáčikovia veľmi rýchlo vaše kŕmidlo objavia a ak ho budete každý deň dopĺňať, poskytnú vám množstvo príjemných chvíľ pri ich pozorovaní. 

Autor: PST

Späť na prechádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať