Prichádza čas chystať záhony na jar

02. 02. 2021

Prichádza čas chystať záhony na jar

Na mnohých miestach ešte leží sneh a možno sa ešte nejakého dočkáme. Aj napriek tomu je už vo februári čas na prípravu záhrady na jar. Záhony vo februári zavápnime a topiaci sneh so zrážkami nám pomôže vápno dostať do pôdy. Tam, kde nechystáme skorý jarný výsev, môžeme koncom februára použiť aj dusíkaté vápno. Pomôže nám zbaviť sa plevelu a zároveň pôdu pohnojí. S jeho množstvom to ale nepreháňame, aby nám nespálilo osivo a výsadbu. 

Akonáhle zlezie posledný sneh a pôda dostatočne preschne, je čas začať s úpravou záhonov. Pôdu je potrebné poriadne prekypriť, rozrušiť hrudy a zároveň môžeme do záhonov vpraviť hnojivo.

Majitelia väčších záhrad a políčok určite do práce zapoja záhradnú techniku - kultivátory. Tieto šikovné stroje zvládnu za pár minút prácu, ktorá by s motykou a rýľom trvala hodiny, možno aj dni. Ak obrábate len pár menších záhonov, aj tu vám môže výrazne pomôcť malý elektrický alebo malý akumulátorový kultivátor. Možno mávnete rukou s tým, že tých pár metrov štvorcových zvládnete s motykou, rýľom a hrabľami. Pravdou však je, že aj ten najmenší kultivátor behom chvíľky dokáže pôdu rozdrobiť na jemné zrnká takým spôsobom, ako to s pomocou motyky dokážete len veľmi obtiažne. Kultivátor naviac zároveň dokáže do pôdy rovnomerne vmiešať hnojivo, substrát, rašelinu, piesok a vlastne čokoľvek, čo do nej treba dostať. 

 S akumulátorovým kultivátorom HECHT 7025 je záhon dokonale prekyprený za pár minút. 

Do takto pripravených záhonov môžete postupne začať vysievať a vysádzať otužilú zeleninu. Pred jarnými mrazmi môžete záhony ochrániť bielou netkanou textíliou. Optimálnu dobu výsevu a výsadby nie je možné určiť pevným termínom. Tu musíte uplatniť vlastnú skúsenosť na základe miesta, kde sa vaše záhony nachádzajú. Zatiaľčo sa niekedy bude zbierať prvá úroda reďkoviek, inde sa ešte bude roztápať posledný sneh.

Skleník zatiaľ môžeme ešte nechať chvíľu odpočívať. Nezabúdajte z neho ale odpratávať sneh, predovšetkým moderné skleníky z polykarbonátu nemajú dostatočnú nosnosť, aby uniesli hrubú vrstvu ťažkého snehu.

Porýľovaný by mal byť skleník už od jesene, zeminu ale môžeme už teraz posypať dusíkatým vápnom. Hneď na jar nezabudnite skleník vysíriť napríklad sírnym knôtom. Tým ho dokonale vydezinfikujete, vyhubíte škodcov a spóry húb a plesní. Ak bola minuloročná úroda napadnutá hubovými chorobami, je vysírenie nevyhnutné. Pred výsadbou a siatím nezabudnite dôkladne očistiť sklá. Odmenou vám bude dobrá úroda. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať