Prečo sa stromy v zime natierajú farbou?

13. 01. 2022

Prečo sa stromy v zime natierajú farbou?

Tiež ste si všimli, že v niektorých sadoch majú stromy kmene natreté bielou farbou a vŕta vám hlavou, k čomu je to dobré?

Zimné obdobie môže stromom spôsobovať celú radu problémov. Veľké výkyvy teplôt stromom nesvedčia, ešte horší však môže byť mrazivý slnečný deň. Slnko sa oprie do južnej strany kmeňa a rozohrieva ho, zatiaľčo severná strana v tieni zostáva chladná. Večer mráz rýchlo ochladí slnkom rozpálený kmeň a rozdiel teploty potom môže presahovať aj 20 °C. Vďaka tomu v kôre aj dreve môžu vznikať mrazové trhliny, ktoré nenávratne strom poškodzujú. Popraskaný strom zle prospieva, praskliny sú bránou pre choroby a škodcov.

Biela farba odráža svetlo, vďaka čomu sa kmeň nebude na slnku zahrievať tak výrazne. Vápenatý náter má ale aj ďalšie výhody. Likviduje škodcov pod kôrou, ničí aj hubové výtrusy. Zničí aj machy a lišajníky.

Náter môžete zakúpiť v záhradníctve, jednoducho ho ale namiešate aj doma z vápna a vody. Aj keď je najlepšie náter aplikovať už na jeseň predtým, než prídu prvé mrazy, mrazové trhliny vznikajú najčastejšie v januári a februári, nemusí byť preto ešte úplne neskoro. Strom je nutné natrieť od zeme až po vetvenie. Väčšinou ho stačí natrieť len raz za sezónu, ak by však napríklad výdatné dažde náter zmyli, je dobré ho obnovovať až do jari.

 

Autor: PST. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať