Odkiaľ pochádza tradícia zdobenia vianočných stromčekov?
30. 11. 2021
Začal Advent a sviečky na adventnom venci sa rozhoreli. Viete však, aký je vlastne pôvod Vianoc? Napovie sám názov tohto sviatku.
Vianoce sú poslovenčeným názvom pôvodne nemeckého slova wāhnachten (dnes Weihnachten). Jednalo sa o starobylý pohanský sviatok, pri ktorom naši predkovia slávili slnovrat. Aj keď v dobe slnovratu zima v podstate začína, predlžujúce sa dni dávajú tušiť, že sa zima čoskoro opäť dočká svojho konca, prídu teplejšie dni vhodné pre pestovanie plodín a spoločne s nimi úroda a hojnosť. Rôzne kultúry si to vždy vysvetľovali ako priazeň svojich bohov, čo bol dôvod k oslavám.
V Európe sa však tento sviatok s príchodom kresťanstva stal sviatkom, kedy sa oslavuje narodenie Krista. Keďže nie je známe, kedy sa Ježiš narodil, cirkev to využila tak, že jeho narodeniu priradila sviatok, ktorý bol medzi pohanmi tak hlboko zakorenený, že ho nebolo možné nijak zakázať či zrušiť. Nakoniec to bolo jednoduchšie aj preto, že pohania v týchto dňoch oslavovali návrat, respektíve opätovné zrodenie slnka, preto tento sviatok prepojiť so zrodením Ježiša bolo jednoduchšie. Z pôvodne pohanskej oslavy sa tak stal jeden z najdôležitejších rýdzo kresťanských sviatkov.
A ako je to teda so zdobením vianočných stromčekov?
Pri oslave slnovratu sa ľudia schádzali vonku okolo stále zelených stromov, ktoré pre nich boli symbolom života. Na tieto stromy vešali ovocie a rôzne ich zdobili. Táto tradícia sa preniesla aj do súčasných Vianoc, snáď len s tým rozdielom, že dnes stromčeky väčšinou zdobíme vo svojich domovoch, kde je predsa len teplejšie a pohodlnejšie. Zelený stromček teda patrí k oslave vianočných sviatkov dlhšie než Vianoce samotné.
Návrat k tradíciám
Zdobenie stromčekov je teda oslavou života, preto by sa malo jednať o živý strom. Dnes je v mnohých rodinách nahradzovaný umelým, často je to zdôvodnené tak, že sa tým šetrí príroda. To však môže byť z časti pravda len v prípade, že sa nevydáte lúpiť stromček do lesa. Pôvod stromčekov na trhoviskách je totiž z plantáží, kde boli pre tento účel špeciálne vypestované, podobne ako rezané kvetiny, ktoré si dávame do vázy. Stromček na plantáži rástol niekoľko rokov, a po celú dobu produkoval kyslík. Ten plastový bol vyrobený z toxických látok v továrni, ktorá na jeho výrobu spálila množstvo energie. A zatiaľčo klasický vianočný stromček môže skončiť napríklad v kompostárni, a vráti sa tak do prírody vo forme živín, keď doslúži ten plastový, poputuje ako toxický odpad na skládku alebo do spaľovne.
A ako sa taký stromček dostane z plantáže až k vám?
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.