Nezabudnite na batérie!

08. 01. 2021

Nezabudnite na batérie!

Čím ďalej tým viac strojov je napájaných z batérií, resp. správne povedané akumulátorov. Či už sú to kosačky, elektrobicykle, elektrické skútre, štvorkolky alebo ďalšia technika, v zimnom období je nutné sa o akumulátor správne starať. Až na pár výnimiek je v zimnom období väčšina techniky odstavená a ako sa hovorí: "Zíde z očí, zíde z mysle". Zabudnutie na starostlivosť o akumulátor vás môže vyjsť poriadne draho. Na výrobu prakticky všetkých typov bežne používaných akumulátorov sa využívajú materiály (napr. olovo alebo lítium), ktoré nepatria medzi najlacnejšie, preto cena akumulátora tvorí podstatnú časť obstarávacích nákladov celého stroja. Preto sa určite oplatí nič nezanedbať a predísť tak poškodeniu akumulátora. 

Aby sme pochopili, prečo je starostlivosť o batérie tak dôležitá, je vhodné vedieť aspoň pár základných princípov jej fungovania. Akumulátor v sebe zhromažďuje elektrickú energiu na základe elektrochemického procesu. Elektrická energia je pri nabíjaní premenená na chemickú energiu a následne je chemická energia pri vybíjaní premieňaná späť na elektrickú. Akumulátor však nemá neobmedzenú životnosť. Rôzne typy akumulátorov majú rôzne obmedzený počet nabíjacích cyklov (od stoviek až po tisíce) a s každým nabitím a vybitím rovnako klesá aj kapacita akumulátora. To znamená, že pri každom ďalšom nabití sa uskladní trochu menej energie. Počet nabíjacích cyklov však môžeme podstatne ovplyvniť spôsobom nabíjania, vybíjania a uskladnenia akumulátora.

Žiadny typ akumulátora nenechávajte dlhšiu dobu vybitý. Pomerne často sa stane, že na konci sezóny užívateľ s posledným použitím stroja vybije akumulátor, stroj takto na zimu uloží a na jar s prekvapením zistí, že akumulátor už nie je možné nabiť. Motoristi dobre vedia, že autobatéria, ktorá je ponechaná dlhšiu dobu vybitá sa nenávratne porúča. A rovnako tak vedia, že koniec životnosti urýchli aj mráz. Autobatéria je obdobný typ oloveného akumulátora, aký sa používa aj na štartovanie alebo napájanie niektorých elektrických strojov ako sú napr. kosačky, skútre, štvorkolky a pod. Z toho vyplýva, že olovený akumulátor je nutné skladovať plne nabitý najlepšie vo vykurovanom priestore. Ak je skladovaný dlhšiu dobu, je vhodné ho aspoň raz za mesiac skontrolovať a prípadne dobiť.

Veľa moderných strojov a techniky, vrátane tých z našich Accu programov, je napájaných z lítiových akumulátorov. Tým síce nízke teploty pri prevádzke toľko nevadia, uskladniť by sa však mali tiež vo vykurovanom priestore. Lítiovým akumulátorom vadia predovšetkým vysoké teploty, preto ich nikdy neskladujte na priamom slnku alebo v blízkosti kúrenia. Ideálne je ho uskladniť nabitý na cca 70-80%. Lítiový akumulátor je citlivý na vybíjanie, ak článok vybijete pod určitú hranicu, už nepôjde nabiť. Preto tieto akumulátory obsahujú elektroniku, ktorá zabraňuje vybitiu pod nastavenú hranicu. Ak ich ale necháte vybité dlhšiu dobu, môže napätie na niektorom z článkov z batérie vplyvom samovybíjania klesnúť pod kritickú úroveň a článok sa tým nenávratne zničí.

Správnym uskladnením akumulátorov podstatne predĺžite ich životnosť. Naopak pri zlom uskladnení ich môžete zničiť.

Na začiatku sezóny potom zase akumulátory pred prvým použitím plne dobite a dobíjajte ich aj po každom použití stroja. Na nabíjanie vždy používajte nabíjačky dodávané alebo odporúčané výrobcom. Pri dobíjaní nevhodnou nabíjačkou môže dochádzať k zahrievaniu akumulátora, čo v lepšom prípade vedie len k skráteniu jeho životnosti, v horšom prípade hrozí riziko vzniku požiaru alebo explózie akumulátoru.

Pravidelná a správna údržba akumulátora je preto veľmi dôležitá. Akumulátor vám môže pri správnej starostlivosti slúžiť bez problémov niekoľko rokov. Ak ho budete zanedbávať, môže sa stať, že bude nepoužiteľný už po jednej sezóne.  

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať