Kupujete kachle? Pozor na digestor!

17. 01. 2022

Kupujete kachle? Pozor na digestor!

V moderných domoch je dnes veľkým trendom otvorené prepojenie kuchyne s obývacou izbou. O praktickosti takéhoto riešenia by sa pritom dalo dlho diskutovať. 

Najmenšou nepríjemnosťou pri tom môže byť napríklad hučiaci mixér v kuchynskom kúte vo chvíli, kedy v obývacej časti sledujete v televízii svoj obľúbený program. Veľmi často zabúdaným a podceňovaným problémom je umiestnenie krbu, krbovej vložky alebo kachlí do obývacej izby, ktorej súčasťou je aj kuchynský kút s digestorom. Mnohí totiž netušia, že takáto kombinácia môže byť životunebezpečná. Prečo?

Nie je treba vysvetľovať, že splodiny z kachlí odchádzajú z domu komínom. Nie každý si však uvedomuje, že k horeniu kachle nasávajú vzduch a tak vlastne vniká do miestnosti s kachlami mierny podtlak. Ten je vyrovnávaný tým, že je do miestnosti nasávaný vzduch spravidla netesnosťami okolo okien a dverí. To so starými drevenými oknami v minulosti nebol problém, tie tesnili veľmi zle. Moderné okná však tesnia dokonale a tak do miestnosti zvonku preniká vzduchu len ozajstné minimum. Ak iba kúrite v kachliach, nemusí to byť nijak závažný problém. Ak však v rovnakej miestnosti zapnete digestor, ktorý rovnako odsáva vzduch, situácia sa môže razantne zmeniť. Podtlak v miestnosti môže vzrásť natoľko, že sa vzduch začne späť prisávať tam, kde je odpor najmenší, teda komínom. Tým vlastne obrátite ťah kachlí a do izby je nasávaný jedovatý oxid uhoľnatý. Ako tomu zabrániť?

Pri projektovaní nového domu je najlepšie s tým už počítať a do stavby zahrnúť napríklad kachle alebo krbovú vložku s vonkajším nasávaním vzduchu. V starších domoch však taká úprava vyžaduje pomerne zložité stavebné úpravy, niekedy môže byť prakticky nemožná. Často je potom odporúčané vo chvíli, kedy kúrite v kachliach a zároveň využívate digestor, pootvoriť okná na tzv. mikroklímu, aby mohol byť do miestnosti prisávaný vzduch. To je však veľmi nebezpečné. Človek je tvor chybujúci a jedného dňa sa dozaista stane, že okná zabudnete pootvoriť a následky môžu byť fatálne.

Ak chcete používať klasické krbové kachle bez vonkajšieho prisávania v miestnosti s digestormi, bezpečné riešenie je iba jedno. Použite cirkulačný digestor, ktorý vzduch neodsáva, ale cirkuluje cez filtre a vracia ho späť do miestnosti. A možno ani nebudete musieť zaobstarávať nový digestor. Recirkulačný režim totiž umožňuje väčšina moderných digestorov. Spravidla stačí v existujúcom digestore preklopiť klapku, ktorá presmeruje prúdenie vzduchu a do digestoru osadiť uhlíkové filtre. Vzduch je potom nasávaný cez pachové filtre a prečistený sa vracia späť do miestnosti. Nevýhodou síce je, že filtre je nutné pravidelne meniť, ale bezpečie vaše aj vašej rodiny by malo byť vždy na prvom mieste.

 

Autor: PST.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať