-
- Kosačky
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Akumulátorové programy
- Plotostrihy
- Píly
- Štiepačky
- Drviče vetiev
- Fukáre, vysávače
- Vozíky a fúriky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače, škrabky na ľad
- Postrekovače a rosiče
- Skleníky a pareniská
- Kompostéry
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Pestovateľské potreby
Kupujete kachle? Pozor na digestor!
17. 01. 2022

V moderných domoch je dnes veľkým trendom otvorené prepojenie kuchyne s obývacou izbou. O praktickosti takéhoto riešenia by sa pritom dalo dlho diskutovať.
Najmenšou nepríjemnosťou pri tom môže byť napríklad hučiaci mixér v kuchynskom kúte vo chvíli, kedy v obývacej časti sledujete v televízii svoj obľúbený program. Veľmi často zabúdaným a podceňovaným problémom je umiestnenie krbu, krbovej vložky alebo kachlí do obývacej izby, ktorej súčasťou je aj kuchynský kút s digestorom. Mnohí totiž netušia, že takáto kombinácia môže byť životunebezpečná. Prečo?
Nie je treba vysvetľovať, že splodiny z kachlí odchádzajú z domu komínom. Nie každý si však uvedomuje, že k horeniu kachle nasávajú vzduch a tak vlastne vniká do miestnosti s kachlami mierny podtlak. Ten je vyrovnávaný tým, že je do miestnosti nasávaný vzduch spravidla netesnosťami okolo okien a dverí. To so starými drevenými oknami v minulosti nebol problém, tie tesnili veľmi zle. Moderné okná však tesnia dokonale a tak do miestnosti zvonku preniká vzduchu len ozajstné minimum. Ak iba kúrite v kachliach, nemusí to byť nijak závažný problém. Ak však v rovnakej miestnosti zapnete digestor, ktorý rovnako odsáva vzduch, situácia sa môže razantne zmeniť. Podtlak v miestnosti môže vzrásť natoľko, že sa vzduch začne späť prisávať tam, kde je odpor najmenší, teda komínom. Tým vlastne obrátite ťah kachlí a do izby je nasávaný jedovatý oxid uhoľnatý. Ako tomu zabrániť?
Pri projektovaní nového domu je najlepšie s tým už počítať a do stavby zahrnúť napríklad kachle alebo krbovú vložku s vonkajším nasávaním vzduchu. V starších domoch však taká úprava vyžaduje pomerne zložité stavebné úpravy, niekedy môže byť prakticky nemožná. Často je potom odporúčané vo chvíli, kedy kúrite v kachliach a zároveň využívate digestor, pootvoriť okná na tzv. mikroklímu, aby mohol byť do miestnosti prisávaný vzduch. To je však veľmi nebezpečné. Človek je tvor chybujúci a jedného dňa sa dozaista stane, že okná zabudnete pootvoriť a následky môžu byť fatálne.
Ak chcete používať klasické krbové kachle bez vonkajšieho prisávania v miestnosti s digestormi, bezpečné riešenie je iba jedno. Použite cirkulačný digestor, ktorý vzduch neodsáva, ale cirkuluje cez filtre a vracia ho späť do miestnosti. A možno ani nebudete musieť zaobstarávať nový digestor. Recirkulačný režim totiž umožňuje väčšina moderných digestorov. Spravidla stačí v existujúcom digestore preklopiť klapku, ktorá presmeruje prúdenie vzduchu a do digestoru osadiť uhlíkové filtre. Vzduch je potom nasávaný cez pachové filtre a prečistený sa vracia späť do miestnosti. Nevýhodou síce je, že filtre je nutné pravidelne meniť, ale bezpečie vaše aj vašej rodiny by malo byť vždy na prvom mieste.
Autor: PST.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako vybrať čerpadlo na zavlažovanie
07. 06. 2023
Viete správne grilovať?
05. 06. 2023
Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?
26. 05. 2023
