Bojujete so snehom a poľadovicou?

23. 01. 2023

Bojujete so snehom a poľadovicou?

Táto zima mení počasie ako na hojdačke a takéto počasie je nebezpečné ako pre motoristov tak pre chodcov. Roztápajúci sa sneh s dažďom v noci zmrzne a ráno sa chodníky aj cesty menia na nebezpečné klzisko. Ako sa ľadu efektívne zbaviť?

Správu ciest samozrejme necháme na cestárov, o súkromné cesty a chodníky sa však musíme postarať sami. V niektorých prípadoch predpisy navyše ukladajú majiteľovi nehnuteľnosti povinnosť postarať sa o chodník priliehajúci k jeho nehnuteľnosti. Ak by v dôsledku zanedbanej údržby na takomto chodníku niekto utrpel úraz alebo by mu vznikla iná škoda, môžu ísť náklady spojené s náhradou za majiteľom nehnuteľnosti.

Tvorbe ľadu je najlepšie predchádzať. Poľadovica často vzniká s tým, ako sa cez deň topí sneh, ktorý v noci pri poklese teploty zamrzne. Odprataný sneh by preto mal byť vždy umiestnený nižšie, než je chodník, aby roztápajúca voda odtekala preč, najlepšie napríklad do kanálu. Dôležité je zároveň, aby bolo upratovanie snehu čo najdôslednejšie. Menšie plochy stačí odpratať odhŕňačom a zbytky snehu pozametať metlou. Prácu tiež môže uľahčiť jednostupňová snežná fréza, ktorá vďaka konštrukcii lopatiek s lamelami dokáže povrch dôkladne vyčistiť. Ak však za noc napadne viac ako 20 cm ťažkého snehu, pre niektoré jednostupňové frézy to už môže za hranicou ich možností. Dvojstupňové frézy si síce poradia aj s väčšou nádielkou, avšak ich oceľový šnek nedokáže očistiť povrch chodníka úplne. Pre dokonalé upratanie väčších plôch je preto najvhodnejšia motorová rotačná kefa kombinovaná s dvojstupňovou snežnou frézou. S malou vrstvou čerstvého snehu si poradí samotná kefa. Veľké vrstvy snehu najskôr odpracete frézou a následne dočistíte kefou. Výmena kefy za frézu a naspäť je pritom otázkou niekoľkých minút.

Samotná prevencia samozrejme nestačí. Ľad a poľadovicu môžu vytvoriť aj mrznúce zrážky. Ak sa tak stane, môžete sa pokúsiť ľad odstrániť mechanicky škrabkou na ľad, čo je však zdĺhavá a namáhavá práca. Ďalšou možnosťou je aplikácia posypu. Skôr sa takto využíval napríklad popol z kachlí, v súčasnosti sa to však neodporúča. Dnes je spravidla aplikovaný chemický posyp, ktorý ľad rozpúšťa, prípadne piesok alebo štrk, ktorý povrch zdrsní. Obidve riešenia majú svoje pre aj proti. 

Chemický posyp je podľa svojho zloženia účinný len do určitých teplôt. Bežná posypová soľ je napríklad účinná približne do -7 °C. Pri chemických posypoch by sme potom mohli diskutovať aj o vplyve na životné prostredie. Posyp pieskom, štrkom a ostatnými drťami je zase nutné pravidelne opakovať, ak napríklad nepretržite sneží. Na jar potom piesok a drť musíte prácne upratať. S tým ale opäť môže výrazne pomôcť rotačná kefa osadená zachytávačom, do ktorého neporiadok po zime zozbiera.

Pre posyp možno samozrejme opäť využiť techniku. Pre zasolenie menších plôch to môžu byť ručné rozmetače, ktoré po vypláchnutí môžete rovnako dobre využiť na dosievanie trávnikov a pod. Cesty a väčšie plochy ošetríte ručne vedenými, alebo ťahanými vozíkmi. Ak ich však budete používať pre aplikáciu chemických posypov, nikdy ich nezabudnite po použití očistiť a ošetriť proti korózii.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať