Ako vybrať kachle podľa výkonu?

12. 10. 2021

Ako vybrať kachle podľa výkonu?

Ceny energií neustále stúpajú, preto mnohí hľadajú spôsob, ako ušetriť. Vo väčšine domácností dosť zaťažujú peňaženku náklady spojené s vykurovaním. Tieto náklady množstvo ľudí núti každý rok siahnuť do vrecka hlbšie a hlbšie. Najmä ak doma kúria elektrickým kotlom, každé zdraženie elektriny pocítia veľmi výrazne.

V súčasnosti je pravdepodobne ekonomicky najvýhodnejšie kúriť drevom, ktorého je vďaka kôrovcom v posledných rokoch viac ako dostatok, a aj ceny palivového dreva sú stále celkom znesiteľné. Kvôli tomu však nemusíte rušiť elektrický kotol a inštalovať kotol na drevo. Náklady na takú rekonštrukciu spojené nielen s kúpou kotla, ale aj nutnými stavebnými úpravami by boli veľmi vysoké. Znížiť účet za kúrenie pritom môžu obyčajné krbové kachle. Podmienkou samozrejme je, že máte v dome komín, ku ktorému ich pripojíte.

Výhodou kombinovaného kúrenia elektrickým kotlom a krbovými kachlami je, že vo chvíli, kedy kúrite v kachliach, termostat nebude spúšťať kotol. Až keď kachle vyhasnú a teplota vzduchu v miestnosti klesne pod hodnotu nastavenú na termostate kotla, kotol sa automaticky spustí. V praxi to potom funguje tak, že v kachliach kúrite podľa potreby. Napríklad sa vám nechce kúriť vo všedný deň, keď sa vrátite neskoro poobede unavený z práce. V tej dobe teda budete kúriť kotlom. Cez víkend si zakúrite v kachliach. Sálavé teplo a oheň plápolajúci za presklenými dvierkami krbových kachiel navodí tú správnu domácu pohodu. A v noci, keď budete spať a v kachliach vyhasne, riadenia kúrenia kotlom sa opäť ujme termostat. Aj keď sa to nezdá, len víkendovým kúrením v kachliach môžete ušetriť ročne niekoľko stoviek eur na ročnej spotrebe elektriny.

Aby však kachle fungovali efektívne, musia mať správny výkon. Nikoho asi neprekvapí, že kachle s nedostatočným výkonom budú logicky málo hriať, a tak ich budete prekurovať. To povedie k ich poškodeniu a rapídnemu zníženiu životnosti. A neprimerane veľká bude aj spotreba dreva. Nie každý si pritom uvedomí, že kachle so zbytočne vysokým výkonom budete musieť tlmiť, aby ste nemali prekúrené miestnosti. Utlmené kachle budú viac kúriť, čo povedie k zanášaniu komína a dymovodu, a ani v tomto prípade nebude spotreba dreva optimálna. Preto je nutné určiť správne požadovaný výkon kachlí ešte skôr, než si ich konkrétny typ zaobstaráte. S tým vám môže pomôcť naša jednoduchá kalkulačka:

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať