Ako jednoducho upratať sneh?

10. 12. 2021

Ako jednoducho upratať sneh?

Zo snehovej nádielky majú radosť predovšetkým deti. Konečne si môžu užiť parádne zimné radovánky. Pre nás dospelých so snehom spravidla prichádzajú aj nejaké tie starosti. Ráno si spravidla mnohí musia privstať, aby mali čas odhrnúť sneh z auta a rozmraziť okná. Nakoniec aj samotná cesta do práce po zasnežených cestách trvá dlhšie, ak nehodláte zbytočne riskovať.

Niektorí z nás potom musia tiež upratať sneh chodníkov a ciest. S tým môže mnohým pomôcť snežná fréza, avšak lopata a odhŕňač patria tiež medzi spoľahlivých pomocníkov.

Odhŕňač dnes zaobstaráte za pár eur v hociktorom supermarkete, často sa ale v tomto prípade jedná o produkt, ktorý nevydrží ani jednu zimu. Väčšinou sa skrúti už pri prvom použití a lopata odhŕňača jednoducho praskne, akonáhle s ňou skúsite odhadzovať mokrý a ťažký sneh. Potom je snáď potrebné takých lopát kúpiť hneď niekoľko, aby vám do jari vydržali... Alebo vybrať radšej rovno odhŕňač kvalitný, ktorý vydrží niekoľko rokov? Ako takú lopatu spoznať?

Už samotný pohľad napovie, či je dostatočné odolná. Lacné odhŕňače majú lopatu, ktorá sa často deformuje už v predajni kvôli tomu, že sú lopaty na sebe naskladané. Na kvalitnom odhŕňači je lopata spevnená lisovaným rebrovaním, vďaka ktorému sa nekrúti a je niekoľkonásobne odolnejšia proti prasknutiu.

Dôležitá je tiež hrana lopaty odhŕňača. Tie najlacnejšie lopaty majú iba plastovú hranu, ktorá nemá šancu pri odŕňaní udupaného snehu a veľmi ľahko praskne. Niektoré lacné lopaty majú na hranu iba nasadený tenký plechový pásik, ktorý síce hranu čiastočne spevní, avšak ľahko sa ohne pri náraze na prvý kamienok primrznutý k chodníku. Naozaj kvalitné odhŕňače majú na hranu lopaty nanitovaný pevný oceľový pás, alebo majú hranu osadenú odolnou kovovou lištou.

Násada musí byť v plastovej lopate uchytená pevne. Pri lacných modeloch je spravidla drevená násada v tenkom puzdre zaistená jednou malou skrutkou proti vysunutiu. To môže prasknúť už pri relatívne malom namáhaní. V kvalitnom odhŕňači sedí násada v lopate pevne.

Na madle musí dobre držať aj horná rukoväť, zároveň musí byť dostatočne robustná. Ak je z mäkkého a tenkého plastu, ako to býva prie niektorých lacných modeloch, môže prasknúť a dokonca aj poraniť ruku.

Odhŕňač preto vyberajte starostlivo. S kvalitnou lopatou bude radosť sneh upratovať.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať