Ako efektívne bojovať so snehom?
13. 01. 2021
Tí skôr narodení si určite pamätajú dobu, kedy jediným dostupným náradím na odpratávanie snehu bola hliníková lopata na uhlie a vlastnoručne vyrobený odhŕňač z násady a kusu širšej dosky. Tie časy sú už našťastie preč a dnes na trhu nájdeme nespočetné množstvo lopát a odhŕňačov určených špeciálne na upratovanie snehu. Na prvý pohľad sa líšia predovšetkým cenou a rozmermi - avšak na čo si dať pozor, aby náradie fungovalo efektívne?
Pozor na lacné lopaty!
Na začiatku zimného obdobia odhŕňač kúpite v ktoromkoľvek supermarkete. Obchody sa predbiehajú s cenovými ponukami, kúpiť lopatu na sneh do 10€ tak nie je žiadny problém. S prvou snehovou nádielkou vás však môže čakať nepríjemné prekvapenie. Odhŕňač sa krúti a nech sa snažíte ako chcete, stále za vami zostáva pruh neodhrnutého snehu. V snahe prinútiť lopatu fungovať na ňu rôzne tlačíte a jediné, čo dosiahnete je, že premrznutý plast praskne a odhŕňač putuje do odpadu.
Ako sa nenechať nachytať?
Prvé, na čo si treba dávať pozor je pevná spodná hrana lopaty. Táto hrana je totiž najviac namáhaná a práve ona zoškrabuje primrznutý sneh z podkladu. Najlacnejšie odhŕňače majú túto hranu z plastu, ten sa rýchlo obrusuje, ohýba a takáto lopata sa hodí maximálne na tenkú vrstvu čerstvého prašanu na dokonale rovnej ploche. Stačí 15 cm mokrého snehu a odhŕňač sa začne prehýbať, krútiť a stane sa nepoužiteľným.
Hrana kvalitného odhŕňača musí byť kovová, aj tu je však potrebné si dávať pozor: Niektorí výrobcovia na hranu nalisujú tenký kúsok prehnutého plechu. Ten sa veľmi rýchlo prebrúsi o chodník a odpadne. Ešte predtým, ako odpadne sa spravidla ohne a prehnutá hrana dobre nedolieha na povrch, čoho výsledkom je zanechávanie tenkého pruhu snehu. Pre odpratanie sa potom musíte opakovane vracať a sneh doslova zoškrabávate v dvoch úzkych pruhoch.
Nábežná hrana kvalitného odhŕňača preto musí byť z kvalitného kovu. Ideálna je hliníková lišta, ktorá je k odhŕňaču pevne prinitovaná. Hliník má ideálnu tvrdosť, nepoškodí zámkovú dlažbu, pomaly sa síce obrusuje, avšak životnosť podstatne predĺži. Vďaka pevnej lište lopata drží svoj tvar a pekne prilieha po celej šírke.
Rovnakú pozornosť by ste mali venovať aj tvaru konštrukcie lopaty odhŕňača. Ak sa o ňu oprieme, nemala by sa točiť, zároveň by však nemala byť ani úplne tvrdá. Plast musí mať určitú pružnosť, pretože v mrazoch sa táto vlastnosť znižuje a mohol by sa stať krehkým do takej miery, že by praskol. Ak je lopata z tenkého plastu a ohýba sa príliš, hrozí, že príde ku skorému opotrebeniu a prasknutiu. Vyberajte teda tak, aby lopata bola dostatočne robustná a zároveň prijateľne pružná. Dobrou voľbou môže byť tiež hliníkový odhŕňač.
Dobre si prezrite, ako je pripevnená lopata k násade. Pri lacných lopatách je často násada iba priložená v prelise lopaty a zaistená dvojicou skrutiek. Toto miesto sa stane extrémne namáhaným a je takmer isté, že lopata v tomto mieste praskne a od násady odpadne. Kvalitná lopata má pevný úchyt, do ktorého sa násada zasunie a zaistí. Rôzne vylisované rebrovania potom neslúžia na ozdobu, ale pomáhajú rozložiť záťaž medzi spojom.
Násada by potom mala byť rovnako z kvalitného materiálu. Plastová násada je síce ľahká, ak však nie je z mrazuvzdorného plastu, hrozí jej prasknutie. Drevo je zárukou pevnosti, síce zvyšuje celkovú hmotnosť v porovnaní s kompozitnými materiálmi však nezvyšuje cenu. Ak je násada z hliníkovej zliatiny, odhŕňač je síce ľahký, avšak kvôli vysokej tepelnej vodivosti hliníku v zime bez rukavíc lopatu dlho neudržíte.
Dôležité: Voľba veľkosti odhŕňača
Ak potrebujete poodhadzovať úzky chodník, bežne si vystačíte s odhŕňačom šírky okolo 40-50 cm. Ak pravidelne odhadzujete napríklad parkovaciu plochu alebo príjazdovú cestu, poobzerajte sa po odhŕňačoch šírky okolo 60-75 cm. Na jeden záber ľahko zhrniete širší pás, je však nutné si uvedomiť, že ak napadne cez noc väčšia vrstva mokrého snehu, je tento odhŕňač nepoužiteľný. Pre takýto prípad je dobré mať snežnú frézu. Veľký odhŕňač používajte v prípade, že nasneží malá vrstva snehu. Nemusíte tak plytvať energiu na pohon frézy. Odhŕňačom tenkú vrstvu odhrniete často rýchlejšie, než by to zvládla fréza. Tá príde na rad až vo chvíli, kedy si už s odhadzovaním pomocou odhŕňača neporadíte.
Autor: PST
Späť na prechádzajúcu stránku
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.