Urobte si doma zdravú búrku bez hromov a bleskov!

22. 07. 2021

Urobte si doma zdravú búrku bez hromov a bleskov!

Príjemný, svieži vzduch, ktorý sa ľahko dýcha a nabíja vás sviežou energiou! Taký je vždy vonku po letnej búrke, ale môžete si ho jednoducho vytvoriť kedykoľvek aj doma. 

Sparné letné dni je najlepšie tráviť so studeným nápojom niekde pri vode. Nanešťastie má väčšina z nás množstvo ďalších povinností, a tak bez ohľadu na počasie musíme chodiť aj do zamestnania alebo nás rôzne okolnosti prinútia zostať doma. A nie vždy je to príjemné, najmä ak je tam (ako sa hovorí) "vzduch ako v práčovni".

Klimatizácia je v takom prípade ideálna, vzduch ochladí na vami zvolenú teplotu, ale nie všade je možné ju inštalovať. Navyše zle nastavená klimatizácia môže niekomu spôsobiť aj zdravotné problémy. Potom je nutné hľadať iné riešenie.

Jedným z vhodných riešení je nabiť vzduch zápornými iónmi tak, ako sa to deje v prírode pri búrke. To dokážu urobiť niektoré ventilátory alebo ochladzovače vzduchu, ktoré majú integrovaný tzv. ionizátor. Ak je totiž vzduch nabitý zápornými iónmi, človek podstatne lepšie znáša aj vyššie teploty.

Vo voľnej prírode je vo vzduchu za normálnych okolností vyvážený pomer kladných a záporných iónov. Viac "zdravých" záporných iónov býva napríklad v lese, v blízkosti vody a vodopádov alebo typicky práve po búrke. To, že sa v takomto prostredí cítite oveľa lepšie určite poznáte z vlastných skúseností.

V bežnom modernom dome, byte alebo v kancelárii je množstvo elektrických prístrojov alebo umelých materiálov, ktoré produkujú kladné ióny. Tie sú pre nás škodlivé. Kladné ióny v našom tele spôsobujú rýchlejšiu oxidáciu buniek, a tým urýchľujú starnutie. Dlhodobý pobyt v prostredí s prebytkom kladných iónov vedie k zvýšenej únave, bolestiam hlavy ale aj k oslabeniu imunity. Kladné ióny môžu byť dokonca aj zdrojom počiatku rakovinového bujnenia.

Ionizátor vzduchu tým, ako generuje "zdravé" záporné ióny, dokáže tie škodlivé kladné eliminovať. Záporný ión má jeden elektrón navyše, kladnému naopak jeden chýba. Keďže majú rozdielny náboj, vo vzduchu sa vzájomne pritiahnu ako magnety. Ich náboje sa potom vyrušia. Po čase budú vo vzduchu prevládať len "zdravé" záporné ióny. Vo vydýchanej a prehriatej miestnosti účinky ionizátora pocítite už behom 30 minút po jeho spustení. Ustúpia bolesti hlavy, únava, lepšie sa dýcha a ani teplo toľko nevadí. Ionizátor vás doslova nabije energiou a zlepší vám náladu. 

Záporné ióny na seba viažu prach, ničia vírusy, baktérie a plesne, čo je najmä v súčasnej dobe aktuálne. Možno ste už počuli o tom, že niektoré verejné priestory alebo dopravné prostriedky boli v dobe najvyššieho šírenia nákazy ochorenia covid pravidelne dezinfikované pomocou výkonných ionizátorov. Ionizátor integrovaný do ventilátora síce nemá taký výkon ako veľké profesionálne prístroje, ale aj tak pomôže. Samozrejme, nie je možné ho použiť ako zaručenú prevenciu pred nákazou, v spojení s ostatnými opatreniami sa však môže riziko nákazy znížiť. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať