Seniorský vozík znamená aktívny život

07. 02. 2022

Seniorský vozík znamená aktívny život

Pre zdravého človeka je samozrejmosťou, že môže zájsť kedykoľvek na nákup, navštíviť priateľov alebo napríklad vyraziť do prírody. Spravidla si neuvedomujeme, čo pre človeka znamená, keď ho napríklad problémy pri chôdzi obmedzia len na pohyb v najbližšom okolí domova. Moderné elektrické vozíky môžu slobodu pohybu mnohým osobám so zníženou pohyblivosťou vrátiť.

Výhodou vozíkov je, že sa ovládajú veľmi ľahko. Stačí len otočným gombíkom nastaviť, akou rýchlosťou sa má vozík pohybovať a po stlačení páky na riadidle sa vozík rozbehne. Akonáhle páku pustíte, vozík poslušne zastaví. Jednoduchšie to už byť nemôže. K dispozícii máte aj spätné zrkadlá, svetlá alebo smerovky. To pre prípad, že by ste s vozíkom museli ísť po ceste. Na osobu pohybujúcu sa na elektrickom vozíku sa síce z pohľadu zákona prihliada ako na chodca, a tak je pre jazdu stanovená povinnosť využívať chodníky a cesty pre chodcov, avšak tam kde nie je možné chodník využiť, musí sa s vozíkom na cestu. Tu je však oproti chodcom rozdiel - vozík sa po ceste musí pohybovať po pravom okraji vozovky. Na elektrický seniorský vozík, ktorý spĺňa podmienky stanovené zákonom, nepotrebujete vodičský preukaz. 

S vozíkom sa môžete pokojne vydať na návštevu priateľov aj niekoľko kilometrov vzdialených, obstaráte si nákupy, návštevu lekára, s rodinou môžete vyraziť aj do prírody, alebo na obed do reštaurácie. Vozíkom sa skrátka dostanete všade, kam vedie cesta.

Na plne nabitú batériu možno prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov, je však potrebné počítať s tým, že po rovnej asfaltovej ceste zájdete oveľa ďalej, než po kopcovitom teréne po hrboľatých cestách v prírode. S vozíkom vás pustia aj do väčšiny obchodov, problémom snáď môžu byť niekde len úzke uličky medzi regálmi.


Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať