Aký je rozdiel medzi klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu?

10. 06. 2022

Aký je rozdiel medzi klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu?

Asi všetci sa zhodneme, že v letných horúčavách je najlepšie tráviť čas niekde pri vode s vychladeným nápojom. Bohužiaľ pre väčšinu z nás nie je možné takto tráviť celé leto, a keď sa ortuť teplomera šplhá nahor, teplota vzduchu doma alebo na pracovisku sa stáva neznesiteľnou. Počas horúcich letných nocí nemôžeme spať, cez deň sa nedostatok spánku násobí neznesiteľnou horúčavou a únava sa zvyšuje. Riešením môže byť klimatizácia alebo ochladzovač vzduchu.

Čo však vybrať? Klimatizáciu alebo ochladzovač? Aký je medzi nimi rozdiel? Tým prvým, čo pri porovnaní nemožno prehliadnuť je určite cena. Ochladzovače sú výrazne lacnejšie, ale nie je to tým, že by boli o niečo ochudobnené, rozdiel v cene je daný úplne odlišnou technológiou chladenia.

Klimatizácie

Klimatizácia funguje na rovnakom princípe ako bežná chladnička alebo mraznička. Základom je kompresor a dva okruhy s výmenníkmi. Kompresor stláča médium až do kvapalného stavu a to prúdi do ochladzovacieho výmenníka (kondenzátor). Pri stláčaní média dochádza k jeho zahrievaniu a toto prebytočné teplo je vo výmenníku predané do okolitého vzduchu, čím sa stlačené médium ochladí na okolitú teplotu. Potom médium putuje do druhého okruhu (výparníka), v ktorom dochádza k výraznému zníženiu tlaku až na plynný stav a médium sa tak prudko ochladí. Ventilátor potom vzduch preháňa okolo výparníka a tým ho ochladzuje.

Z uvedeného vyplýva, že kondenzátor sa zahrieva a výparník sa ochladzuje. Preto je nutné zaistiť, aby teplo z kondenzátora bolo odvádzané mimo miestnosť. Pri pevne nainštalovaných klimatizáciách je to riešené tak, že kondenzátor s kompresorom tvoria samostatnú jednotku, ktorá je umiestnená mimo budovy a výparník s ventilátorom je v miestnosti. Pri mobilných klimatizáciách je celá sústava v kompaktnej jednotke a teplo je spravidla odvádzané von pomocou širokej hadice.

Postup možno aj otočiť a v zime klimatizáciou môžete aj kúriť. Na rovnakom princípe fungujú napríklad tepelné čerpadlá.

Zásadnou výhodou klimatizácie je, že môže vzduch v miestnosti ochladiť na nastavenú teplotu aj o viac stupňov. Aj keď vonku panujú skutočné trópy, výkonná klimatizácia v miestnosti udrží napríklad príjemných 22 °C. V porovnaní s ochladzovačom vzduchu má však podstatne vyššiu spotrebu a vďaka kompresoru býva aj hlučnejšia. V neposlednom rade je tiež nutné spomenúť aj hadicu, ktorá odvádza teplo z miestnosti. Tá sa spravidla inštaluje pomocou tesniacej sady do pootvoreného okna.

Ochladzovač vzduchu

Ochladzovač vzduchu chladí vzduch pomocou studenej vody. Ochladzovač teda obsahuje nádobu, ktorú naplníte studenou vodou. Niektoré ochladzovače navyše umožnia do vody vložiť aj chladiace náplne, ktoré ste pred tým zamrazili v mrazničke. Malé čerpadlo ľadovú vodu čerpá do chladiacej membrány, cez ktorú ventilátor ženie vzduch. Voda vzduch ochladí, zároveň dochádza k jej čiastočnému odpareniu a vzduch aj zvlhčí. Zbytok vody pretečie membránou naspäť do nádoby.

Zásadnou výhodou ochladzovača je nízka spotreba elektriny v porovnaní s klimatizáciami. Zatiaľ čo má priemerný ochladzovač príkon 70 - 160 W, príkon mobilnej klimatizácie môže byť podľa typu aj viac ako desaťnásobný. Pri vzrastajúcich cenách elektriny preto môže byť pri rozhodovaní, či vybrať klimatizáciu alebo ochladzovač, spotreba jedným zo zásadných kritérií. Je však nutné zobrať do úvahy, že ochladzovač nemôže pri chladení dosiahnuť také výkony ako klimatizácia a za ideálnych podmienok vzduch ochladí o 2-4 °C. Ako účinne bude ochladzovač chladiť vzduch samozrejme záleží na type budovy, v ktorej je používaný. V dobre tepelne izolovanej budove bude určite účinnejší, než v neizolovanej stavbe, kde slnko rozpaľuje steny a tie potom ohrievajú vnútorné priestory. To ostatne platí aj pre klimatizácie. Účinnosť ochladzovača možno zvýšiť tak, že vodu v zásobníku budete meniť vždy, keď sa ohreje, teda aj niekoľkokrát za deň.

Ochladzovač je spravidla pomerne tichý, väčšine ľudí nevadí ani v spálni. Na rozdiel od klimatizácie, ktorá vzduch vysušuje, ochladzovač ho zvlhčuje. Suchý vzduch pritom môže škodiť, množstvo ľudí sa v klimatizovanom prostredí sťažuje na pálenie očí, ktoré vzduch z klimatizácie vysušuje. To sa pri používaní ochladzovača stať nemôže, na druhej strane je nevhodné používať ochladzovač vo vlhkom prostredí.

Ďalšou výhodou ochladzovača je možnosť zvlhčovania vzduchu aj v zime. Stačí nádrž naplniť odstátou (nie studenou) vodou, aby vzduch nechladil, a potom funguje ako zvlhčovač vzduchu.

Ak sa už rozhodnete pre ochladzovač vzduchu, za úvahu stojí, či nevybrať model so zabudovaným ionizátorom vzduchu. Tým, že ionizátor do vzduchu uvoľňuje záporné, zdraviu prospešné ióny, budete sa cítiť lepšie, aj keď teplota v miestnosti nebude úplne komfortná. Bude sa vám lepšie dýchať, budete sa lepšie sústrediť, nebudete tak unavený. Záporné ióny na seba viažu škodlivé častice, neutralizujú pachy, zabíjajú mikróby, dezinfikujú vzduch. Nakoniec ich účinok poznáme všetci - viete, prečo sa po búrke tzv. vyčistí vzduch? Výboje z bleskov totiž nabijú ovzdušie zápornými iónmi.

Klimatizácie a ochladzovače majú svoje pre aj proti, záleží len na vašej voľbe.

 

Autor: PST

 

 

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať