Zobraziť kategórie

Zlikvidujte vošky bez chémie!

27. 05. 2021

Zlikvidujte vošky bez chémie!

Vošky môžu na záhrade nielen podstatne znížiť výnosy úrody, ale sú schopné prakticky zlikvidovať celé rastliny.

Nikto z nás nevidí rád rastliny napadnuté voškami. Rýchlo sa totiž množia a dokážu z rastliny vysať všetku energiu. V lepšom prípade to dopadne "len" tak, že prídeme o úrodu ovocia a zeleniny, v horšom prípade rastlina uhynie. Aj keď je na súčasnom trhu dostatok rôznych preparátov, ktoré vošky spoľahlivo vyhubia a odpudzujú, existuje aj mnoho chytrých a po stáročia overených spôsobov, ako namiešať vlastný postrek z toho, čo nájdeme doma, pričom to väčšinou ide aj bez chémie!

Tabak

Nikotín a ďalšie látky obsiahnuté v tabaku 🚬 sú pre vošky toxické. Použiť môžete väčšie množstvo ohorkov, dokonca to môže byť prvý krok k tomu, aby ste prestali fajčiť a zbytok cigariet využili zmysluplnejšie 😃. Ohorky alebo cigarety zalejte horúcou vodou a nechajte ich do druhého dňa vylúhovať. Potom ich starostlivo preceďte cez jemné sito alebo tkaninu, aby nemohlo dôjsť k upchaniu trysky postrekovača. Postriekajte postihnuté rastliny a v prípade potreby postrek opakujte.

Rebarbora

Rebarbora 🌿 nájde využitie nielen v kuchyni. Listy a stonky jemne pokrájajte a povarte vo vode. Vychladnutý a scedený vývar používajte k opakovaným postrekom. Spoľahlivo vyhubí nielen vošky, ale aj húsenice.

Cesnak

Cesnakový 🧄 výluh vošky spoľahlivo odpudí. Je preto pri opakovanej aplikácii vhodný aj ako prevencia. Dva strúčiky roztlačte do pohára vody a nechajte odstáť aspoň 6 hodín. Nevýhodou môže byť, že môže odpudzovať aj niektoré opeľovače. Aplikovať by sa teda mal až po odkvetu plodín.

Rajčinové listy

Alkaloidy obsiahnuté v rajčinových 🍅 listoch sú pre vošky smrtiace. 100 g listov jemne posekajte a na noc naložte do vody. Po scedení aplikujte postrekovačom na postihnuté rastliny. 

Jarová voda

Tu sa vyložene nejedná o bio postup, je však preverený od našich babičiek. Roztok primeraného množstva jari 🧴 a vody aplikujte postrekovačom. Vošky zahubia spoľahlivo do druhého dňa. Nie je však od veci po vyhubení vošiek rastliny opláchnuť. 

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať