Zlikvidujte vošky bez chémie!

27. 05. 2021

Zlikvidujte vošky bez chémie!

Vošky môžu na záhrade nielen podstatne znížiť výnosy úrody, ale sú schopné prakticky zlikvidovať celé rastliny.

Nikto z nás nevidí rád rastliny napadnuté voškami. Rýchlo sa totiž množia a dokážu z rastliny vysať všetku energiu. V lepšom prípade to dopadne "len" tak, že prídeme o úrodu ovocia a zeleniny, v horšom prípade rastlina uhynie. Aj keď je na súčasnom trhu dostatok rôznych preparátov, ktoré vošky spoľahlivo vyhubia a odpudzujú, existuje aj mnoho chytrých a po stáročia overených spôsobov, ako namiešať vlastný postrek z toho, čo nájdeme doma, pričom to väčšinou ide aj bez chémie!

Tabak

Nikotín a ďalšie látky obsiahnuté v tabaku 🚬 sú pre vošky toxické. Použiť môžete väčšie množstvo ohorkov, dokonca to môže byť prvý krok k tomu, aby ste prestali fajčiť a zbytok cigariet využili zmysluplnejšie 😃. Ohorky alebo cigarety zalejte horúcou vodou a nechajte ich do druhého dňa vylúhovať. Potom ich starostlivo preceďte cez jemné sito alebo tkaninu, aby nemohlo dôjsť k upchaniu trysky postrekovača. Postriekajte postihnuté rastliny a v prípade potreby postrek opakujte.

Rebarbora

Rebarbora 🌿 nájde využitie nielen v kuchyni. Listy a stonky jemne pokrájajte a povarte vo vode. Vychladnutý a scedený vývar používajte k opakovaným postrekom. Spoľahlivo vyhubí nielen vošky, ale aj húsenice.

Cesnak

Cesnakový 🧄 výluh vošky spoľahlivo odpudí. Je preto pri opakovanej aplikácii vhodný aj ako prevencia. Dva strúčiky roztlačte do pohára vody a nechajte odstáť aspoň 6 hodín. Nevýhodou môže byť, že môže odpudzovať aj niektoré opeľovače. Aplikovať by sa teda mal až po odkvetu plodín.

Rajčinové listy

Alkaloidy obsiahnuté v rajčinových 🍅 listoch sú pre vošky smrtiace. 100 g listov jemne posekajte a na noc naložte do vody. Po scedení aplikujte postrekovačom na postihnuté rastliny. 

Jarová voda

Tu sa vyložene nejedná o bio postup, je však preverený od našich babičiek. Roztok primeraného množstva jari 🧴 a vody aplikujte postrekovačom. Vošky zahubia spoľahlivo do druhého dňa. Nie je však od veci po vyhubení vošiek rastliny opláchnuť. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať