Zazimovanie záhrady

23. 11. 2021

Zazimovanie záhrady

Aj keď sa meteorológovia stále nedokážu zhodnúť na tom, ako bude prebiehať tohtoročná zima, je vždy prezieravejšie záhradu radšej pripraviť na tú najhoršiu alternatívu počasia. Nakoniec, ako sa môžeme opakovane presvedčiť, predpoveď počasia na tri dni dopredu je už často nepresná, a tak sa nemožno spoliehať na predpoveď na niekoľko týždňov dopredu. Prvé mrazy sa však už hlásia o slovo...

Na konci novembra by sme mali mať už väčšinu práce s prípravou záhrady na zimu hotovú. Sezónnu záhradnú techniku určite máte poriadne ošetrenú a upratanú. Nádoby na dažďovú vodu sú vypustené a najlepšie otočené dnom nahor, aby ich ľad nezničil. Podobne musí byť z rovnakých dôvodov vypustená aj voda zo všetkých vonkajších zavlažovacích systémov. Naposledy skontrolujeme skleník, či nie je nejaká jeho časť uvoľnená. Polykarbonátové skleníky s hliníkovou konštrukciou radšej pod hrebeňom podoprite trámom alebo foršňou, aby sa v zime pod ťažkým snehom lišta hrebeňa neohla. 

Dôležité je na zimu pripraviť všetky rastliny. Častou chybou býva, že ľudia dávajú na zimu rastliny v truhliciach a iných nádobách do skleníka, aby ich ochránili pred mrazom. V skleníku však teploty v zime bežne klesajú pod bod mrazu, a to najmä v noci. Naopak cez deň, kedy svieti slnko, môže v skleníku teplota presiahnuť bežne aj 20°C. Pri takej teplote sa rastliny prebúdzajú a môžu začať pučať. V noci však mráz vyhnané puky zničí. Rastlina sa tak zbytočne vysiľuje a ak sa to deje opakovane celú zimu, môže ju to zahubiť. Rastliny by sa preto mali umiestniť do chladnej miestnosti, kde teplota toľko nekolíše. Ak takú miestnosť nemáte, môžete skúsiť metódu, ktorá sa nám osvedčila - truhlice a kvetináče zahrnúť do kompostu, aby korene toľko nepremŕzali. Rastliny potom zakryť bielou textíliou, aby boli chránené pred holomrazmi. 

Pred holomrazmi je nutné chrániť aj ďalšie rastliny na záhrade, a to nielen tie teplomilné. Osvedčeným spôsobom je zakrytie čečinou, použiť však môžete aj kompost, slamu alebo seno. Niekto odporúča aj lístie, to však nesmie byť napadnuté chorobami. Navyše ho jednoducho rozfúka vietor. Pri citlivejších rastlinách nie je od veci obaliť ich nadzemnú časť bielou textíliou.

Mnohí si myslia, že v zime už nie je potrebné sa o rastliny príliš starať. Avšak väčšina stále zelených rastlín vyžaduje aj v zime miernu zálievku. Najmä ak je zima suchá a mrazivá. Polievať je však nutné opatrne, najlepšie ľahko vlažnou vodou v dobe, kedy nemrzne.

Trávnik síce v zime žiadnu prílišnú starostlivosť nevyžaduje, mali by sme si však dávať pozor, aby sme naňho zbytočne nevstupovali, keď mrzne. Premrznutý pažiť je krehký, poláme sa, a tým sa otvára chorobám a plesniam. Ak sa aj v zime potrebujete po záhrade pohybovať, napríklad chodiť po drevo do kôlne, je dobré mať vybudované chodníčky. Tie nakoniec oceníte aj po zbytok roka, keď prší a záhrada je zablatená. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať