Zaobstarajte si robotického záhradníka

04. 03. 2021

Zaobstarajte si robotického záhradníka

Aj napriek tomu, že robotické kosačky sú na trhu už pomerne dlho a obstarávacie náklady sú čím ďalej, tým priaznivejšie, u mnohých majiteľov záhrad si stále nezískali dôveru. Dôvodom môžu byť pochybnosti o ich spoľahlivosti, či kvalita pokoseného trávnika.

Niektorí ľudia berú pravidelné kosenie ako istú formu oddychu, ak však trávnik pravidelne dostáva dostatok vlahy a slnka, z relaxovania sa môže stať nočná mora. Trávnik niekedy narastie na rovnakú veľkosť už po týždni a nie vždy sa nám chce v polovici týždňa po ťažkom pracovnom dni jazdiť s kosačkou po záhrade. Akonáhle trávnik necháte prerásť, jeho pokosenie je obtiažnejšie a navyše tým trpí aj samotný trávnik.

Najväčšou výhodou robotickej kosačky je, že trávnik môže bez problémov kosiť aj niekoľkokrát týždenne a práca ju neomrzí. Vďaka nízkej hlučnosti sa môže do práce pustiť v ktorúkoľvek hodinu, či je deň alebo noc. Keď začne pršať, kosačka vďaka dažďovému senzoru sama kosenie odloží na neskôr. Prácu tiež sama preruší aj keď je akumulátor vybitý, príde na nabíjačku a po nabití prácu spoľahlivo dokončí. 

Správne nastavená robotická kosačka si na záhrade žije vlastným životom. Jediné, čo pre ňu musíte urobiť, je vymedziť jej pracovný priestor a na vhodné miesto umiestniť nabíjaciu stanicu, ktorá sa stane jej domovom. Priestor vymedzíte tenkým káblom pripojeným k nabíjacej stanici, ktorý natiahnete po obvode pracovného priestoru a pripevníte do zeme pomocou kolíkov. Ak chcete mať istotu, že sa kábel nepoškodí a nebude prekážať, môžete ho ukryť tesne pod zem. Kosačka za jeho hranicu neprejde a vždy sa bude pohybovať len v tomto vymedzenom priestore a tiež vďaka nemu spoľahlivo trafí na nabíjaciu stanicu. Natiahnutiu kábla síce venujete jedno popoludnie, robotická kosačka vám však za to ušetrí hodiny a hodiny práce po zvyšok roka. 

Keďže robotická kosačka môže trávnik kosiť aj niekoľkokrát týždenne, bude z neho vždy odsekávať len zlomok jeho výšky. Trávnik preto netrpí tak, ako pri nepravidelnom kosení bežnou kosačkou. Zároveň z pokosenej trávy vytvára drobný mulč, ktorý zapraví do trávnych drnov. Cenné živiny sa tak vrátia naspäť do pôdy ako organické hnojivo.

Kto mal niekedy možnosť porovnať trávnik, o ktorý sa stará robot s tým, ktorý je kosený klasickou kosačkou určite potvrdí, že trávnik kosený robotickou kosačkou je sviežejší, hustejší a lepšie prospieva. 

Vy môžete leňošiť, venovať sa rodine alebo svojim koníčkom a pritom sa radovať z pohľadu na dokonalý trávnik. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať