Zaistite si poriadnu úrodu, pomôže vám v tom hmyz

16. 06. 2021

Zaistite si poriadnu úrodu, pomôže vám v tom hmyz

Ak čakáte, že sa v tomto článku dozviete, ako správne sadiť, siať, polievať a hnojiť či ako sa starať o záhony, kríky a ovocné stromy, možno budete sklamaný. Takýchto návodov a rád už bolo napísaných veľa. Často sa však zabúda na niečo úplne zásadné: že väčšina rastlín sa nie je schopná množiť, rásť a dobre plodiť bez pomoci hmyzu.

Intenzívne poľnohospodárstvo bohužiaľ dramaticky znižuje počet zástupcov hmyzej ríše v prírode. V snahe dosiahnuť vyššie zárobky sú používané látky, ktoré síce vyhubia škodcov, bohužiaľ však často vyhubia aj hmyzie predátory, ktoré sa týmito škodcami živia, a spravidla aj množstvo opeľovačov. 

Už zo základnej školy všetci vieme, že k tomu, aby z kvetu vyrástol plod, musí dôjsť k jeho opeleniu. Niekedy na to stačí vietor, avšak najviac práce odvedie pri opeľovaní hmyz. Či už sú to včely, motýle, čmeliaky, chrobáky alebo muchy, bez nich to proste nejde. Ak sa teda chcete dočkať bohatej úrody ovocia a zeleniny, neostáva nič iné, ako na záhradu hmyz prilákať, alebo ešte lepšie, rovno ho na záhrade ubytovať. 

Ako na to?

Nájdite v záhrade vhodný kút, kde nebudete kosiť trávu. Ak tu navyše zasejete lúčne kvety, stane sa tento divoký kútik nádhernou časťou záhrady, o ktorú sa prakticky nemusíte starať. Tým prilákate všakovaký hmyz, ktorý sa vám odvďačí tým, že opelí aj ostatnú zeleň vo vašej záhrade.

Nainštalujte tu nejaké napájadlo, kam budete dolievať čistú vodu, aby mal hmyz čo piť. Použiť k tomu môžete rôzne nepotrebné nádoby alebo rovno vybudujte z fólie malé jazierko, fantázii sa medze nekladú. Jediné, na čo nesmiete zabudnúť, je zaistenie pevných bodov, po ktorých bude hmyz môcť vyliezať, ak by do vody spadol. Do vody je potrebné vložiť väčšie kamene, ktoré budú vyčnievať nad hladinu.

Viac hmyzu v záhrade udržíte aj tým, že mu poskytnete úkryt, v ktorom bude prebývať. V skrytom kúte nechajte ležať hromadu prírodného odpadu: vetvy, kamene, suché lístie a pod. Hmyz v štrbinách nájde bezpečný úkryt. 

Ak viete zaobchádzať s náradím, môžete dokonca postaviť hotel pre hmyz. Potrebovať budete akumulátorovú vŕtačku, pílu, kladivo, pár dosiek a skrutiek, zbytky pletiva a niekoľko klincov. Z dosiek zostavte domček s priehradkami, do ktorých umiestnite drevené hranoly, alebo špalky s navŕtanými otvormi, šišky, kamene, duté stonky bambusu, rákosie alebo zbytky tehiel s otvormi z pálenej hliny. Ideálne je všetko prekryť pletivom, aby hotel nemohli zničiť a vyplieniť vtáky. Do hotelu sa rýchlo nasťahujú včely samotárky, zlatoočky, čmeliaky a ďalší užitoční obyvatelia ako napríklad lienka sedembodková, ktorá bude likvidovať vošky. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať