Záhrada v októbri

06. 10. 2022

Záhrada v októbri

V októbri o sebe dáva jeseň citeľne vedieť. Dni sa krátia, ranné teploty môžu klesať pod nulu a je najvyšší čas, začať záhradu pripravovať na prichádzajúcu zimu.

Od októbra už nemusíme kosiť trávnik tak často, na zimu je lepšie ho nechať o niečo dlhší, bude odolnejší a bude lepšie znášať mráz. Na hnojenie už nepoužívajte dusíkaté hnojivá, používajte len hnojivá s vyšším obsahom draslíka. Trávnik môžete šetriť postrekom proti snežnej plesni. Priebežne z trávnika upratujte napadané lístie. 

Postupne upratujte zbytky plodov. Nezabudnite na tzv. múmie - sú to plody, ktoré zaschli na stromoch a kríkoch. Prezimovali by v nich parazity, huby a choroby. Nevyhadzuje ich do kompostu, mohli by ho kontaminovať. Radšej ich vyhoďte do popolnice. Ak stále čakáte, že vám dozrú zbytky rajčín a uhoriek, je to už zbytočné. Rovno ich otrhajte. Rajčiny ešte môžu dozrieť odtrhnuté napríklad v tmavej krabici.

Ostrihajte letničky, odstráňte trvalky a postupne upratujte prázdne kvetináče a truhlice.

Zo zeleninových záhonov odstráňte zbytky rastlín a porýľujte ich. Na jeseň ich môžete prihnojiť aj čerstvým hnojom, do jari sa rozloží. Čerstvý hnoj ale nikdy nepoužívajte na jar, spálil by rastliny.

Môžete vysadiť niektoré cibuľoviny, trvalky a okrasné dreviny. Môžete dokonca vysievať aj mrkvu, na jar vyženie s prvými teplými lúčmi. Október je tiež skvelým obdobím pre výsadbu väčšiny listnatých a ihličnatých drevín alebo založenie listnatého živého plotu. Sadiť môžete rovnako egreš alebo ríbezle. Rastlinky majú čas dobre zakoreniť a s jarným oteplením obrodia.

Pripravte na zimu aj záhradné jazierka. Zredukujte rastliny, ktoré sa príliš rozrástli, do poslednej chvíle jazierko čistite od popadaného lístia. Pred zamrznutím dopĺňajte vodu tak, aby pokles hladiny spôsobený odparovaním neodkryl pobrežné rastliny mrazu.

Ak máte na záhrade sudy a nádrže zachytávajúce dažďovú vodu, nezabudnite ich včas vyprázdniť a obrátiť dnom nahor. Ak by v nich voda zamrzla, ľad by ich mohol roztrhnúť. Včas tiež vypustite vodu zo zavlažovacích systémov.

Nezabudnite ani na záhradnú techniku, ktorú už tento rok nebudete používať. Teraz je ideálne doba zveriť techniku servisom na pravidelnú údržbu, vyhnete sa tak jarnému náporu zvýšeného záujmu o servis a nebudete musieť čakať. Ak si servis uskutočňujete sami, pri motorovej technike vymeňte olej v motore, skontrolujte a vymeňte zapaľovacie sviečky, vzduchové filtre, nezabudnite premazať pohyblivé spoje ako sú ložiská v kolesách a pod. Techniku dôkladne očistite. Pod nánosmi trávy a nečistôt by sa zbytočne držala vlhkosť, čo by podporovalo koróziu. Pred uložením vypustite palivo z nádrže, naštartujte motor a nechajte ho spotrebovať aj zbytky paliva z karburátora. Biozložka v palive by mohla vplyvom vzdušnej vlhkosti zatuhnúť a upchala by palivové kanáliky. Biolieh má navyše tiež tú vlastnosť, že vymýva zmäkčovadlá z plastov. Tým sa skracuje životnosť niektorých dielov, ktoré sú v styku s palivom (rôzne tesnenia, palivové hadičky, membrány a plaváky v karburátore a pod.).

Nezabudnite si ale urobiť aj čas sami na seba. Relaxujte, odpočívajte, vyrazte do prírody...

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať